کمال دهقانی فیروز آبادی مطرح کرد؛

ایران در صف مقدم بازسازی و همکاری اقتصادی با عراق و سوریه

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: موضوع همکاری اقتصادی بین ایران و عراق و سوریه در این کمیسیون با هدف هم افزایی، تعبیه سازندگی در این کشورها و تامین منافع ملی مردمان هر سه کشور بررسی می شود.

 خانه‌ملت؛ کمال دهقانی فیروز آبادی با اشاره به اهتمام کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عراق و سوریه، گفت: هدف اصلی و استراتژیک جمهوری اسلامی، همکاری اقتصادی با همه کشورها است. همکاری اقتصادی ایران با عراق و سوریه هم سبب هم‌افزایی و تامین منافع ملی می‌شود.

تعبیه فضا برای همکاری اقتصادی بین ایران و عراق و سوریه

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه در طول سال‌های گذشته در عراق و سوریه شاهد ناامنی، درگیری و جنگ‌ها بودیم، برخی از کشورهای منطقه هم با تبعیت از سیاست‌های آمریکا بر ناامنی‌ها افزودند، اما کشورهای مقاومت چون عراق، سوریه، ایران و لبنان با تلاش و استقامت توانستند به این شرایط پایان دهند.

وی افزود: به موجب تلاش کشورهای مقاومت تروریست‌ها و کشورهای دخالت کننده و طرفداران آنها در منطقه شکست خوردند لذا فضا برای همکاری‌های اقتصادی به صورت آرام آرام فراهم خواهد شد، دولت سوریه هم به زودی بر تمام سرزمین‌های خود مسلط می‌شود زیرا گروه‌هایی حمایت کنند از داعش و مخالف دولت بشار اسد متوجه اتخاذ سیاست‌های اشتباه خود شدند و در حال اصلاح رویه خود هستند.

دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران که در سخت‌ترین شرایط و روزها در کنار مردم عراق و سوریه با دشمن و تروریست‌ها جنگیده و نشان داد که حاکمیت سرزمینی این کشورها مهم است، در شرایط فعلی در زمینه رشد، شکوفایی و پیشرفت اقتصادی به این کشورها کمک می‌کند تا مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری بین ایران، سوریه، عراق و لبنان شکل گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مشکلات سوریه به دلیل آسیبی که دیده و زیرساخت‌هایی که از دست داده باید با کمک کشورهای منطقه برطرف شود، کشورهایی که باعث ویرانی‌ها آنها شدند هم باید مسئولیت اشتباه خود را بپذیرند و بخشی از ویرانی‌ها که مسبب آن بودند را جبران کنند.

لزوم افزایش رفت‌وآمد زائران ایران، سوریه و عراق

دهقانی فیروز آبادی در ادامه به ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی بین این کشورها اشاره کرد و گفت: ضمن بررسی همکاری های اقتصادی و تعبیه زیرساخت‌ها باید به فرصت‌های فرهنگی و توریستی توجه کرد، مردم ایران با مردم عراق و سوریه نزدیکی فرهنگی دارد و از گذشته رفت و آمد مردم به عنوان توریست مذهبی وجود داشته است.

وی افزود: این نوع تعاملات مردم باید ارتقا یابد تا به حرکت دائمی و پایدار تبدیل شودف در همین راستا سرمایه‌گذاری در زمینه تعبیه زیرساخت‌های لازم در حوزه خطوط هوایی و زمینی باید همکاری‌هایی صورت گیرد. این نوع تعاملات و روابط از صدها سال پیش وجود داشته و برای آینده هم قابل تصور است تا رونق بگیرد،

کمیسیون امنیت ملی به دنبال بررسی چشم‌انداز سازندگی در سوریه و تعبیه همکاری‌های اقتصادی با عراق و سوریه

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم به دنبال بررسی ابعاد اُفق و چشم انداز سازندگی در سوریه و تعبیه ساز و کار برای همکاری اقتصادی ایران، عراق و سوریه است و مسئولان ذی ربط از همه دستگاه‌ها هم دعوت شده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: زیرساخت‌های رفت‌و‌آمد و همکاری‌های اقتصادی بین این کشورها در کنار موضوع روابط دو جانبه و چند جانبه این کشورها باید بررسی شود تا سرمایه گذاری ایران در عراق و سوریه و بالعکس تقویت و زمینه مبادلات تجاری و بازرگانی فراهم شود./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت، حل بحران سوریه، سوری، سوریه، عراق