جلیل رحیمی جهان آبادی مطرح کرد؛

اشتغال زایی و رونق اقتصادی در مناطق مرزی لازمه امنیت پایدار

رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس با اشاره به وضعیت مرزهای شرقی کشور، گفت: رونق بخشیدن به زندگی مرزنشینان، بازگشایی بازارچه های محلی و تقویت امکانات مرزبانان لازمه تحقق امنیت پایدار مرزهای این مناطق است.

 خانه‌ملت ؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در توضیح اهمیت مرزهای شرقی کشور و ضرورت ارتقاء امنیت این مرزها، گفت: نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران اخیرا در مرزهای شمال شرق کشور مستقر شدند و از سوی دیگر نیروهای مرزبانی و سپاه پاسداران برای امنیت مرزی در این منطقه حضور دارند.

توسعه‌یافتگی، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی در مناطق مرزی لازمه امنیت پایدار

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حوزه امنیت مرزهای شرقی به دو نکته باید توجه ویژه کرد؛ تا مادامی که در مناطق و شهرهای مرزی شاهد توسعه نیافتگی، بیکاری، فقر، مهاجرت و عدم امکانات برای زیست اولیه باشیم، تحقق امنیت پایدار امکان‌پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه امنیت پایدار تنها با تجهیزات و انسداد نیروهای نظامی در مرز امکانپذیر نیست، تصریح کرد: هر کسی که نگاه به امنیت شرق داشته باشد باید در این مناطق توسعه اشتغال، درآمدزایی و رونق اقتصادی را در اولویت قرار دهد تا مردم این مناطق را رها نکند، اصلی‌ترین عامل امنیت مرزها در طول تاریخ مردم، بزرگان قومی و معتمدان محلی بودند. این افراد آمادگی حفاظت از مرزها را دارند منتهی زمینه زندگی آنها در مرز باید تعبیه شود.

ضرورت تقویت لجستیکی علاوه بر افزایش نیروهای مرزبانی در مرزهای شرقی

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: از سوی دیگر نیروهایی که در مرزها گسیل کردند، نیازمند تقویت لجستیکی و امکانات هستند، ما در تلاشیم تا در زمان بررسی لایحه بودجه سال 98 پیشنهاد تخصیص اعتبارات برای تجهیزات و کمک به نیروهای ارتش، سپاه و مرزبانی مرزهای شرق کشور را ارایه دهیم. انتظار است که وزیر کشور هم از نظر امکانات مالی و اعتباری باید این نیروها را دریابد.

بازگشایی بازارچه‌های مرزی و افزایش تعامل بین مردم به امنیت در مرزها کمک می‌کند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در مناطق شرقی تعامل با کشور افغانستان جهت بازگشایی بازارچه‌های مرزی هم ضروری است کما اینکه در گذشته این تعاملات وجود داشته و مردم بخشی از نیازهای خود را از این بخش تامین می‌کردند. این بازراچه‌ها در حال حاضر تعطیل شده لذا وزارت امور خارجه و کشور باید با دولت افغانستان رایزنی کنند تا بازارچه‌های مرزی در مناطق مرزی بازگشایی شود.

دولت پاکستان و افغانستان فاقد حاکمیت مرزی هستند

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به وضعیت همسایگان شرقی ایران، گفت: دولت پاکستان و افغانستان فاقد حاکمیت قدرتمند امنیت در مرزهای مشترک هستند اما با تعامل بیشتر می‌توان امنیت پایدار را محقق کرد. متاسفانه بخشی از مشکلات و ضرورت توجه به مرزهای شرقی به دلیل ناامنی در محدوده مربوط به همسایگان شرقی است.

وی تاکید کرد: مرزهای شرقی باید به یکی از اولویت‌های توسعه کشور، امنیتی و اجتماعی- فرهنگی کشور بدل شود زیرا این نگاه که مرزهای شرقی هیچ مشکل ندارد، درست نیست. فراکسیون مرزنشینان هم این موضوعات را به طور جدی دنبال می‌کند.

پیگیری تغییر نگاه به مرزهای شرقی با هدف تحقق توسعه پایدار در همایش خراسان رضوی

رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعیین تکلیف لایحه مناطق آزاد سرخس و دوغارون نیز به تقویت مرزهای مناطق شرقی کمک می‌کند، ادامه داد: در اواخر این هفته همایشی در خراسان رضوی برگزار می‌شود که در این همایش تلاش می‌کنیم موضوع تغییر نگاه به مرزهای شرقی با هدف تحقق توسعه پایدار را دنبال کنیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت، امنیت اقتصادی، مرز، مرزنشینان