عبادی مطرح کرد؛

تحریم ها به این دلیل است که جهش های اقتصادی در ایران صورت نگیرد

رئیس کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: سینمای بعد از انقلاب ایران یک سینمای نهضت است که حرف های جدیدی با نگاه خدا محوری و معنویت محوری دارد.

  خانه ملت؛ سیدمحمدباقر عبادی در مورد دستاوردهای انقلاب با اشاره به اینکه در حوزه آموزش‌عالی دستاوردهای بسیاری کسب شده گفت: قبل از انقلاب اسلامی تعداد دانشجویان زیاد نبود اما در حال حاضر نزدیک به 4 میلیون دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند حتی در این 40 سال فارغ‌التحصیلان بسیاری در رشته‌های مختلف از جمله علوم مهندسی و علوم پایه داریم. در زمینه پرورش نیروی انسانی بسیار پیشرفت داشتیم به طوری که بستر توسعه بسیار بالایی از جهت نیروی انسانی در داخل کشور فراهم شده است.

تحریم‌ها به این دلیل است که جهش‌های اقتصادی در ایران صورت نگیرد

نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس افزود: ایران آماده این است که جهش‌های اقتصادی خوبی در آینده داشته باشد این تحریم‌ها نیز به این دلیل است که این جهش‌ها صورت نگیرد چراکه مهمترین مسئله که پرورش نیروی انسانی است را داشتیم و نیروی فراوان در سطح بالای نیروی انسانی از لحاظ علمی داریم.

سینمای ایران حرف‌های جدیدی با نگاه خدا محوری و معنویت محوری دارد

وی با بیان اینکه سینمای ایران حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، ادامه داد: در حوزه فرهنگی دستاوردهای خوبی بدست آمده به عنوان مثال در بحث سینما باید گفت که سینمای بعد از انقلاب ایران یک سینمای نهضت است. نهضت متفاوتی در دنیا است؛ اگر به هالیوود و بالیوود و ... نگاهی بیندازیم تفاوت‌های ماهوی با یکدیگر ندارند اما سینمای ایران حرف‌های جدیدی با نگاه خدا محوری و معنویت محوری دارد البته باید دقت کنیم که سینماگران ایران خود را نبازند و احساس کنند که باید ادای غربی‌ها را درآورند چرا که اگر بخواهیم مثل آنها عمل کنیم عقب می‌مانیم. بنابراین باید بر روی این نقطه قوت خود باید پافشاری کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به فعالیت‌هایی که در بیرجند بعد از انقلاب صورت گرفته تصریح کرد: قبلا در بیرجند تنها یک دانشکده داشتیم که وابسته به دانشگاه فردوسی مشهد بود اما در حال‌حاضر غیر از پیام نور، علمی کاربردی و دانشگاه آزاد، 2 دانشگاه بزرگ دولتی داریم که هر کدام دانشکده‌های متعددی دارند به گونه‌ای که اگر کسی بخواهد در هر جایی تحصیل کند مانعی پیش روی وی قرار ندارد در حالی که قبل از انقلاب به اینطور وجود نداشت.

احساس خود کم پنداری آفت بزرگ فرهنگی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: یک آسیبی که وجود دارد این است که گاهی در نوع فرهنگ برخی خود کم‌پنداری مشاهده می‌شود و دائم ایرادها بزرگ جلوه داده می‌شود. مبالغه و بزرگ‌پنداری نسبت به دیگران و تصورات رمانتیک که نسبت به برخی کشورهای دیگر انجام می‌شود آسیب بزرگی به حساب می‌آید غالبا هم این برای کسانی اتفاق می‌افتد که در کشورهای دیگر زندگی نکردند.

وی ادامه داد: درست است که دیگر کشورها پیشرفت‌هایی دارند و ما نیز باید از آنها استفاده کنیم اما این بزرگ‌نمایی‌های مبالغه‌آمیز باعث می‌شود داشته‌های خود را نبینیم و دچار یاس شویم.

رئیس کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: گاهی مسئولان نیز با برخی موارد و آمارها مبالغه‌آمیز برخورد می‌کنند و احساس خودکم پنداری نسبت به دیگران دارند که نتیجه آن خودباختگی می‌شود. بنده نسبت به رفتار برخی مسئولان خواهان تجدید نظر هستم، متاسفانه در برخی موارد خوبی‌ها را مثل کاه و بدی‌ها را مثل کوه می‌کنیم و این یک مشکل فرهنگی است که در سنجش بخشی از جامعه و نخبگان وجود دارد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات فرهنگی، انقلاب فرهنگی، تکامل معنوی