مرکز پژوهش های مجلس ارزیابی کرد؛

بررسی بودجه سال 1398 بخش مدیریت و توسعه روستایی و عشایری

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی بودجه سال 1398 بخش مدیریت و توسعه روستایی و عشایری پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با بررسی اعتبارات بخش مدیریت و توسعه روستایی و عشایری در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور، آورده است؛ با تقدیم لایحه بودجه سال 1398 کشور توسط دولت به مجلس شورای اسلامی، کشور در آستانه ورود به سومین قانون بودجه دوره برنامه ششم توسعه قرار دارد. گزارش حاضر به تحلیل این لایحه در حوزه مدیریت و توسعه روستایی و عشایری پرداخته است.

این گزارش می‌افزاید؛ به‌طور‌کلی، سهم بسیار اندک نواحی روستایی و عشایری از مصارف عمومی دولت، عدم شفافیت مناسب بودجه عمران و توسعه روستایی و امور عشایر، و عدم توازن و اولویت‏‏بندی در بودجه مذکور از چالش‏های ساختاری و نهادینه‏شده بودجه‏های سنواتی کشور در حوزه توسعه روستایی و عشایری در سال‏های اخیر از‌جمله در لایحه بودجه سال 1398 به‌شمار می‏رود.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طبق ارقام ارائه شده در لایحه بودجه سال 1398، بالغ بر 80 درصد از اعتبارات تملک‌ دارایی سرمایه‏ای توسعه و عمران روستایی و عشایری، فاقد هدف کمّی و قابل ارزیابی است و بالغ بر 53 درصد این اعتبارات اصولاً قابل شناسایی نیست و همچنین یافته‏های تحقیق نشان داد امور مسکن و عمران شهری و روستایی، در لایحه بودجه سال 1398 دارای 246 طرح تملک‌ دارایی سرمایه‏ای ملی است که از این میان، تنها 10 طرح به‌طور مشخص به نواحی روستایی و عشایری اختصاص دارد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد مجموع اعتبارات قابل احصای مدیریت و توسعه روستایی و عشایری در لایحه بودجه سال 1398، نسبت به قانون بودجه سال 1397، کاهش 50/6 درصدی را تجربه کرده و سهم آن از کل مصارف بودجه عمومی دولت، به 2/6 درصد در لایحه بودجه سال 1398 کاهش یافته است. این امر مغایر با بند «20» سیاست‏های کلی نظام در زمینه برنامه ششم توسعه است که تعیین سهم واقعی نواحی روستایی و عشایری در توزیع منابع را مورد تأکید قرار داده است.

بر اساس این گزارش تنها حدود 3 درصد از اعتبارات قابل احصا برای مدیریت و توسعه روستایی و عشایری در لایحه بودجه سال 1398 به اشتغال اختصاص دارد؛ این در حالی است که برنامه ششم توسعه عمدتاً بر ابعاد اقتصادی و مدیریتی توسعه روستایی متمرکز بوده است. مطالعه حاضر در نهایت، به منظور رفع چالش‏های لایحه، پیشنهادهایی را در خصوص «استقرار مراکز رشد و کارآفرینی و شتاب‏دهنده‏ها، در قالب طرح‏های مشارکت عمومی- خصوصی و با رویکرد جهادی و اجتماع‏محور»، «ایجاد و توسعه خوشه‏های صنعتی با محوریت توانمندسازی روستاییان و عشایر و انتفاع مستقیم ایشان از زنجیره‏های ارزش صادرات‏گرا»، «توسعه گردشگری پایدار و بوم‏گردی در نواحی روستایی و عشایری» و «ترویج کتابخوانی و رشد خلاقیت و قوه ابتکار کودکان و نوجوانان روستایی و عشایر» ارائه کرده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
 

برچسب ها

اخبار ویژه