بررسی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور24. بخش آب

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی بودجه سال 1398 بخش آب پرداخته است.

ه گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با بررسی اعتبارات بخش آب در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور، آورده است؛ به‌‌دلیل برخی حساسیت‏های موجود در بخش آب و معضلات موجود در این بخش، برنامه‏ریزی برای اعتبارات این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است.

این گزارش می‌افزاید؛ در قوانین بودجه سنواتی اعتبارات بخش آب در فصول منابع آب و آب و فاضلاب ارائه می‏شود. در لایحه بودجه سال 1398 اعتبارات تملک‌‌‌دارایی‏های سرمایه‏ای فصل منابع آب و فصل آب و فاضلاب به ترتیب 21/5 و 46/3 درصد کل اعتبارات تملک‌ دارایی‏های سرمایه‏ای امور اقتصادی و امور مسکن، عمران شهری و روستایی است. اعتبارات تملک‌‌‌دارایی‏های سرمایه‏ای این فصول به ترتیب افزایشی برابر با 11 و 1 درصد را نسبت به رقم متناظر مصوب در قانون بودجه سال 1397 دارند.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در برنامه‏های ذیل فصل منابع آب در لایحه بودجه سال 1398، اعتبار تملک‌‌‌دارایی‏های سرمایه‏ای برنامه‏های مهندسی رودخانه‏ها و سواحل و بهبود بهره‏برداری و حفاظت از منابع آب نسبت به قانون بودجه سال 1397 کاهش داشته‏اند و سایر برنامه‏های بخش آب عمدتاً افزایشی کم‌تر از نرخ تورم موجود را دارند.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در لایحه بودجه سال 1398، برخلاف قانون بودجه سال 1397 هیچ‏گونه اعتباری برای طرح‌های بخش آب از صندوق توسعه ملی لحاظ نشده است.

بر اساس این گزارش بی‌توجهی به موضوع آب شرب و تنش‏های موضوعه که در تابستان سال 1397 بروز کرد و انتظار می‏رود که در صورت ادامه وضع موجود نیز محتمل باشد،و نیز این موضوع که موضوع سهم بلاعوض دولت در توسعه روش‌های آبیاری نوین (موضوع بند «ب» ماده (35) قانون برنامه ششم توسعه و بند «الف» تبصره «8» لایحه بودجه)، که با توجه به اسناد و مدارک علمی معتبر موجود اثربخشی در صرفه‏جویی آب در مقیاس‏های کلان (حوضه آبریز و کشور) ندارد از نکات مهم لایحه بودجه در بخش آب است .

همچنین بی‌توجهی به موضوع مهم پایش کمّی و کیفی بیلان منابع آب کشور، که اولین گام در مواجهه، کنترل و مقابله بحران آب است و وجود طرح‏هایی با اهداف متناقض در طرح‌های بخش آب در لایحه بودجه سال 1398 از دیگر نکات مهم در لایحه بودجه سال آینده کشور است .

برچسب ها

آب، اخبار پژوهشی