شهروز برزگر کلشانی مطرح کرد؛

آمریکا اجازه برقراری کانال مالی میان ایران و اروپا را نمی دهد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است نه تنها اروپایی ها برای جبران خسارت های ناشی از خروج آمریکا از برجام تلاشی نکرد بلکه در مواردی همچون راه اندازی سازوکار SPV شاهد تعلل از سوی آنها بوده ایم.

خانه‌ملت؛  شهروز برزگر کلشانی با انتقاد از عدم ایجاد کانال مالی(SPV) از سوی اروپایی ها که در گذشته وعده آن را داده بودند، گفت: اروپایی ها به وعده های خود عمل نکردند و علیرغم پایبندی به تعهدات خود در برجام، به تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران در نظر گرفته است نیز پایبند شده اند که این دو موضوع با یکدیگر تضاد دارد.

آمریکا اجازه برقراری کانال مالی میان ایران و اروپا را نمی‌دهد

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها هرگز اجازه نداده و نمی دهند که سازوکار SPV میان ایران و اروپا اجرا شود، عنوان کرد: از سوی دیگر اروپایی ها نیز به علت رویکردی که به آمریکا دارند، در این زمینه تعلل کردند و ایران را بازی دادند.

وی در ادامه عدم راه اندازی کانال مالی اروپا را نقض برجام دانست و افزود: علیرغم اینکه اروپایی ها مانند آمریکا از توافق هسته ای خارج نشده اند، هیچ همکاری با جمهوری اسلامی در حوزه برجام نیز نداشته اند.

برزگر کلشانی ادامه داد: ایران بعد از مشاهده تعلل بسیار از سوی اروپا در جریان راه اندازی SPV، دیگر منتظر اروپایی ها باقی نمی ماند و البته در این زمان نیز با کشورهای دیگر مذاکره های اقتصادی بسیاری داشته است و از این به بعد رویکرد اصلی اقتصادی کشور برای ارتباط با سایر کشورها همسایگان و کشورهایی خواهد بود که با آنها مراوده اقتصادی داریم.

اروپا هیچ تلاشی برای جبران خسارت‌های خروج آمریکا از برجام نکرد

وی در ادامه با بیان اینکه برقراری کانال مالی ارتباطی به برجام ندارد، اظهار داشت: با این حال اروپایی ها باید بعد از خروج آمریکا از برجام تمام تلاش خود را می کردند تا اقداماتی برای جبران این خروج داشته باشند تا زیان هایی که از قبال آن به ایران وارد می شود را برطرف کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کمیسیون امنیت ملی طی جلسات متعددی این موضوعات را با مسئولان مربوطه در دستگاه های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه و سایر نهادهای اقتصادی پیگیری کرده است و مهم ترین راهکار در چنین شرایطی تقویت دیپلماسی اقتصادی و برقراری روابط تجاری با کشورهای همسایه و کشورهای قدرتمندی همچون چین، روسیه، هندوستان، ترکیه و غیره بوده است./
 

برچسب ها

آمریکا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا