بررسی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور 29. بخش صنعت، معدن و پتروشیمی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی بودجه سال 1398 بخش صنعت، معدن و پتروشیمی پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی،صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با بررسی اعتبارات بخش صنعت، معدن و پتروشیمی در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور، آورده است؛ با توجه به شرایط خاص کشور ناشی از شروع تحریم‌های جدید و کاهش درآمدهای نفتی و حساسیت ارزش‌افزوده بخش تولید و صنعت به شوک‌های نفتی ضرورت دارد در لایحه بودجه سال 1398 سازوکارهایی برای کاهش آثار منفی شرایط موجود بر بخش‌های اقتصادی لحاظ شده باشد.
براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه سال 1398 نشان می‌دهد که تمرکز این لایحه همانند قانون بودجه سال 1397 بر تبصره «18» و اعطای تسهیلات اشتغال و رونق تولید متمرکز است. لکن تغییر رویکرد به حمایت از برنامه‌های اشتغال‌زا به جای حمایت از طرح‌های اشتغال‌زا و تسهیل تأمین وثایق مورد نیاز این برنامه‌ها از طریق افزایش سرمایه صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری و تأمین مالی بخش تولید از محل منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها از نقاط مثبت لایحه در راستای اثر‌بخشی بیش‌تر تبصره «18» است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد تقویت اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری صنایع ابزار مناسب دیگری برای حمایت از تولید بخش خصوصی است که در لایحه بودجه سال 1398 مد نظر قرار گرفته است.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که رویکرد حاکم بر بخش معدن و صنایع معدنی در لایحه بودجه سال 1398، نگاه استانی است که کارایی اعتبارات در این حوزه مستلزم نظارت وزارتخانه در هزینه‌کرد آنهاست.

 

برچسب ها

بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه پتروشیمی، قانون بودجه