۴۰سالگی انقلاب:

شتاب رشد علمی ایران در دنیا کم نظیر است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از اینکه برخی از مسولان حاضر نیستند جای خود را به جوانان بدهند گفت: مدیریت ها باید گردشی شود تا بتوانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

خانه‌ملت؛ علیرضا سلیمی با اشاره به اینکه علی‌رغم تمام مشکلاتی که بعد از انقلاب در عرصه‌های مختلف داشتیم اما پیشرفت‌های بسیاری در عرصه‌های علم و دانش و همچنین فناوری بدست آمده گفت: این پیشرفت‌ها به گونه‌ای است که امروزه رتبه اول منطقه را کسب کردیم بنابراین شتاب رشد علمی ایران در دنیا کم نظیر است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: قبل از انقلاب نمی‌توانستیم از منابع خود استفاده کنیم حتی گلوله و یا سیم خاردار نمی‌توانستیم تولید کنیم اما اکنون تمام ابزارهای پیشرفته نظامی را در کشور تولید می‌کنیم حتی در حوزه موشکی، پرتاب ماهواره، نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی و فرستادن موجود زنده به فضا بسیار پیشرفت کردیم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب فقط 5 روستا و یک شهر گازرسانی شده بود اما اکنون غالب شهرها و تعداد زیادی از روستاها گازرسانی شده است. نکته مهم این است که مصرف سالیانه گاز قبل از انقلاب 45 میلیون متر بود اما امروزه این عدد روزانه به 700 میلیون متر رسیده است که عدد بسیار غیر قابل مقایسه است. از طرف دیگر به اندازه کل دوره قبل از انقلاب جهش فوق‌العاده‌ای در تولید برق داریم به طوری‌که 45 هزار مگاوات تولید برق داریم و این رقم قبل از انقلاب کمتر از 10 هزار بوده است حتی روستاها جاده آسفالت نداشت.

ایران قدرت اول منطقه است

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حفظ عزت ملی مهمترین اتفاق بعد از انقلاب بود تصریح کرد: امروزه خومان برای ایران تصمیم می‌گیریم اگرچه یک سری اشکالات جدی داریم اما دیگران نمی‌توانند برای ما تصمیم بگیرند به همین دلیل ایران در حال حاضر قدرت اول منطقه است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: قبل از انقلاب تعداد دانشجویان حدود 150 هزار دانشجو بود اما اکنون بیش از 4 میلیون دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند همچنین پوشش تحصیلی و ضریب نفوذ مدارس بیش از 99 درصد است درحالی‌که این رقم در کل کشور کمتر از 60 درصد بوده است.

بسیاری از بازارهای منطقه در حوزه صادرات در دست ایران است

عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی و تولید فولاد امروز بسیار غنی هستیم به طوری‌که در پاره‌ای از موارد صادرات نیز داریم افزود: در تولید سیمان نیز بیش از 60 میلیون تن تولید داریم درحالی‌که در گذشته در این زمینه وارد کننده بودیم. در حال حاضر بسیاری از بازارهای منطقه در دست ایران است.

وی ادامه داد: در بخش زیرساخت‌ها و سد سازی تغییرات معناداری ایجاد شده البته قبول داریم که در برخی جاها جانمایی خوبی نبوده اما اصل قضیه پیشرفتی است که در فناوری ساخت سد بدست آمده چراکه قبل از انقلاب بسیاری از سدها توسط خارجی‌ها ساخته می‌شد اما امروزه پروژه‌های عظیم سدسازی را خودمان انجام می‌دهیم و با ساخت صدها سد، بخشی از آب‌های رونده را مهار می‌کنیم و اگر این سدها ساخته نمی‌شد کشور چالش فوق‌العاده‌ای در خشکسالی تجربه می‌کرد.

تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان مشکل اشتغال‌زایی ایجاد کرده است

سلیمی با انتقاد از اینکه برخی مسئولان قدیمی حاضر نیستند جای خود را به جوانان بدهند تصریح کرد: جوانان خوبی تربیت کردیم به طوری‌که قبل از انقلاب تعداد فارغ‌التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد بسیار اندک بود اما اکنون ایران یکی از کشورهای رتبه اول در فارغ‌التصیلان مهندسی است و همین تعداد زیاد مهندسان باعث شده تا کار مناسب رشته خود را پیدا نکنند.

نماینده مردم محلات در مجلس عنوان کرد: در حوزه اکتشافات معدنی بسیار خوب کار شده و گام‌های بلندی برداشتیم البته با توجه به این ظرفیت‌ها نباید خام‌فروشی کنیم اما در بحث فراوری گام‌های بزرگی برداشته شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: خودمان، خودمان را باور نداریم و عده‌ای نیز به دنبال مایوس کردن مردم هستند البته کارهایی باقی مانده که مشکل آن‌ها بخش مدیریتی است یعنی اگر مدیریت‌ها گردشی شود بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد./

برچسب ها

اخبار برگزیده