کاظمی با اشاره به نقض حقوق بشر در فرانسه تصریح کرد؛

غرب به فکر بازنگری در سیاست های اقتصاد سرمایه داری باشد

عضوهیأت رئیسه فراکسیون حقوق شهروندی مجلس گفت:برخورد تند دولت فرانسه که از دموکراسی،رای مردم و حقوق شهروندی شعار می دهند؛نشان می دهد که در عمل آنها نتوانستند با جلیقه زردها کنار بیایند.

خانه ملت؛ محمد کاظمی بااشاره به جنبش جلیقه زردها در اروپا،گفت:حرکت هایی که درچند سال اخیر در اروپا رخ داده ،نشان می دهد که نظام سرمایه داری و این روشی که در مباحث اقتصادی در اروپا پیش می‌رود،در جهت تامین منافع اقشار پایین دست و کم‌درآمد جامعه ی اروپایی نیست.

وی افزود:اگر واقعا روی اقشار کم درآمد و ضعیف فشار نمی‌آمد با افزایش ۵۰ سِنتی روی سوخت و یا افزایش خیلی کم روی مالیات،قاعدتاً نمی‌آمدند و تحرکات و اعتراضات خیابانی انجام نمی دادند.

شکست نظام سرمایه داری

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به نوع برخورد دولت فرانسه با تحرکات جلیقه زردها تاکید کرد:الان هم به نظر من برخورد فرانسه که نظام معروف دموکراسی،رای مردم و حقوق شهروندی و این همه شعار درباره حقوق شهروندی می‌دهند؛نشان می‌دهد که در عمل آنها نتوانستند با جلیقه زردها کنار بیایند و در یک فضای منطقی و استدلال مسائلشان را مطرح کنند و مطالباتشان را مطرح کنند؛با کلنگی ترین و شدیدترین برخورد با آنها رفتار کردند.

کاظمی با تاکید براینکه معتقدم این نظام سرمایه داری نظام شکست خورده ای است،ادامه داد:در آمریکا هم ما امروز شاهد کپرنشین ها ،کارتن خواب ها و خیابان خواب ها هستیم،افرادی که در گوشه و کنار پارک ها در آمریکا به سختی زندگی می‌کنند؛این هم از عوارض نظام سرمایه داری است.

حضور جلیقه زردها تلنگری برای غرب

نماینده مردم ملایر در مجلس با بیان اینکه حضور جلیقه زردها تلنگری برای غرب است،اظهار کرد:کارتل ها و تراست ها هر روز بزرگ تر ،پربارتر و پرقدرت تر می شوند و در نتیجه فاصله بین ثروتمندان و فقیران را بیشتر می‌کنیم ؛معتقدم این جنبش برای دنیا و برای کشورهای اروپایی در واقع یک پیامی دارد که بایستی به فکر بازنگری در این سیاست‌های اقتصادی اقتصاد سرمایه داری باشند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این واکنش‌ها به لندن و آمریکا هم سرایت کرده است،تصریح کرد:به غیر از فرانسه،در انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی برخوردهای اعتراض‌آمیز را زیاد می بینیم و این حاکی از شکست این سیاست‌ها است و به نظر می‌رسد که بایستی بازنگری در این مسائل داشته باشند.

عضوهیأت رئیسه فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با اشاره به واکنش جامعه جهانی تاکید کرد:موفقیت این گروه های معترض بستگی به فشار فرودست ها و افرادی که در طبقات پایین مالی قرار دارند،دارد. حرکت آنها مهم است و باید حرکت منسجم داشته باشند. رسانه‌ها بسیار مهم هستند امروز رسانه‌ها نسبتاً در اروپا می توانند این مسائل را منعکس کنند کما اینکه همه حرکات جلیقه زردها را خود خبرگزاری فرانسه منعکس کرده است؛بنده معتقدم که رسانه ها هنوز استقلال دارند و این مسایل را منعکس می کنند.

به گزارش خانه ملت؛ شهروندان فرانسوی که در اعتراضات سراسری علیه افزایش مالیات سوخت از روز ۱۷ نوامبر در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهرهای مختلف فرانسه شرکت می‌کنند خود را "جلیقه زردها" نام نهاده اند. "جلیقه زردها" بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند.کارمندان،کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت و آمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند.

اعتراضات جلیقه زردهای فرانسوی دو ماه است که هر شنبه ادامه دارد.

گفتنی است؛نهمین هفته تظاهرات ضددولتی در فرانسه در قالب "جلیقه‌زردها" درحالی برگزار شد که پلیس این کشور امروز 80 هزار نیروی امنیتی در سراسر فرانسه مستقر کرد و مقامات دولتی تهدید کرده بودند با این تظاهرات‌ و خشونت‌های ناشی از آن مقابله می‌کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده