احد آزادی خواه مطرح کرد؛

ایجاد تعامل با کشورهای منطقه و جهان

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: باید بدون اتلاف وقت نسخه دوم سیاستگذاری که همان اقتصاد مقاومتی است جایگزین برجام شود و این راه می تواند نجات بخش کشور باشد که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

خانه ملت ؛ احد آزادی خواه با اشاره به بیانیه اخیر پاریس در رابطه با سومین سالگرد انعقاد برجام، گفت: انقلاب اسلامی ایران آنقدر مستحکم است که با هیچ بادی به لرزه درنمی آید اما باید بپذیریم که سیاست‌ خارجی دولت تدبیر و امید در چند سال گذشته موفقیت آمیز نبوده است.

وی در دامه افزود: مهمترین راهبرد سیاسی دولتمردان فعلی کشورمان ایجاد تعامل با کشورهای منطقه و جهان بوده است و مهمترین سند اجرایی دولت هم همین برجام بود که متاسفانه به هیچ نتیجه ای دست پیدا نکرده اند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی به خروج آمریکا از برجام اشاره و اظهار داشت: قبل از خروج آمریکا از برجام در مجلس شورای اسلامی صحبت از این شد که جمهوری اسلامی ایران خروج مقتدرانه ای از برجام داشته باشد اما آن زمان احتمال ضعیفی داده می شدکه شاید اتحادیه اروپا بخواهد در برجام بماند وتعهدات خود را انجام دهد.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با بد عهدی اروپایی ها اشاره و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که اروپایی ها بدون آمریکا به تعهدات خود عمل نخواهند کرد و ما در حال حاضر شاهد این مهم هستیم که در مدتی که آمریکا از برجام خارج شده است اروپایی ها با یک منطق آشفته در حال حرکت هستند و به گونه ای عمل می کنند که فقط جمهوری اسلامی ایران را ملزم به ماندن در برجام کرده و به منافع خود دست پیدا کنند.

آزادی خواه ادامه داد: پیش بینی می کنیم که از اتحادیه اروپا به این سادگی ها چیزی نصیب کشورمان نخواهد شد اگر چه خوشحال می شویم که اروپایی ها برجام را بدون آمریکا پیش ببرند اما ظاهرا سیاستمداران کشورهای اروپایی صلاح نمی دانند که بدون آمریکا برجام را ادامه دهند؛ پس وزارت خارجه کشورمان باید سیاست جدیدی را برای پیشبرد اهداف کشورمان اتخاذ کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به عدم تعهد کشورهای اروپایی در قبال معاهده برجام چرا دولتمردان کشورمان حاضر به خروج از این معاهده نمی شوند، تصریح کرد: دلیل اصلی این است که رئیس جمهور کشورمان به نسخه ای به غیر از برجام فکر نکرده است و متاسفانه دولت در حال حاضر راهبرد جدیدی ندارد و باید هرچه سریع تر راهکاری برای شرایط جدید اتخاذ کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا در شرایط فعلی خروج ایران از برجام برای کشورمان ضرر دارد یا باید هر چه سریع تر از آن خارج شود تاکید کرد: به اعتقاد بنده ما نفعی از برجام نبردیم که حالا بخواهیم با خارج شدن کشورمان از این معاهده هم ضرر ببینیم. امیدوار هستیم که اتحادیه اروپا به این جمع بندی برسد که تعهداتش را انجام بدهد وبرجام بدون آمریکا را هم تجربه کند اگر این موضوع اتفاق بیفتد قطعا برای کشورمان منافع خوبی در برخواهد داشت.

وی افزود: اگر اروپا در برجام بماند و به تعهدات خود عمل کند؛ قطعا در حوزه فروش نفت، مراودات ارضی و تجارت فی ما بین اتفاقات خیلی خوبی خواهد افتاد وبخشی از تحریم های آمریکا هم خنثی خواهد شد.

نماینده مردم ملایر به همسویی سیاست‌کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سیاست کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یک شیوه است و حاضر نیستند هیچ گونه نفعی به جمهوری اسلامی ایران برسد و قطعا این نگران کننده است پس باید بدون اتلاف وقت نسخه دوم سیاستگذاری که همان اقتصاد مقاومتی است جایگزین برجام شود و این راه می تواند نجات بخش کشور باشد که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است./
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، اروپا، اقتصاد اروپا