میرزایی مطرح کرد؛

بعد امنیتی برجام برای اروپا

عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است آمریکایی ها در درازمدت این نگرانی را دارند که اروپا به واسطه راه اندازی SPV بتواند جای آمریکا را در سیستم بانکی جهانی بگیرد.

 خانه ملت؛  جلال میرزایی با اشاره به اهمیت نهادهای واسط مالی(SPV) برای اروپایی ها و چرایی مقابله آمریکا با این سازوکار، گفت: در برخی اندیشکده های غربی مطرح شده است که اروپایی ها مسأله ایران را بهانه کرده اند تا به واسطه ایجاد SPV بتوانند وابستگی خود به سیستم بانکی آمریکا را در درازمدت کاهش دهند.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکا در کوتاه مدت هراسی از تقویت اروپا نداشته اما نگران آینده این اتحادیه و قدرت یافتن آنها است، اظهار داشت: باید دید اروپایی ها در این زمینه چقدر اراده دارند تا امورات اقتصادی در عرصه بین الملل را از دست آمریکا درآورند.

بعد امنیتی برجام برای اروپا از اهمیت بیشتری نسبت به ابعاد اقتصادی برخوردار است

وی ادامه داد: وزرای دارایی کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه تا کنون به دفعات اشاره هایی به موضوع تقویت سیستم بانکی اروپا برای آینده داشته اند اما از آنجایی که وزرای خارجه این کشورها بحث برجام را دنبال می کنند و مبنای تصمیم گیری اروپایی ها هستند، باید دید سیاست آنها به چه شکل است.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر برای ایجاد سازوکار SPV منافع امنیتی برای اروپا مهم است، عنوان کرد: اروپایی ها نگران هستند که اگر نتوانند پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را مدیریت کنند و ایران نتواند از مزایای این توافقنامه بهره مند شود، ما نیز از برجام خارج شده و مجددا چالش امنیتی حساسی در خاورمیانه برای اروپا ایجاد خواهد شد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر موضوع برای ما و اروپایی ها بسیار پیچیده است و این در حالی است که نگاه اروپایی ها به برجام بیش از اینکه اقتصادی باشد، بعد امنیتی دارد./
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا