جلال میرزایی مطرح کرد؛

فشار فرانسوی ها به آمریکا برای تامین منافعشان در دمشق

عضو فراکسیون امید مجلس دلایل کشمکش های ترکیه و ایالات متحده آمریکا طی چند روز گذشته بر سر مناطق تحت کنترل کردها در سوریه را تشریح کرد.

خانه ملت ؛ جلال میرزایی  با اشاره به کشمکش های ترکیه و ایالات متحده آمریکا طی چند روز گذشته، گفت: موضع گیری های اخیر ترامپ علیه اردوغان بیانگر وجود اختلاف نظر بین دو کشور نسبت به مسئله فعالیت کردها در مناطق مرزی سوریه با ترکیه است.

پشتیبانی آمریکا از کردها در سوریه

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کردها طی چند مدت گذشته توانسته اند با پشتیبانی آمریکایی ها مناطقی مانند رقه را تحت کنترل درآورند و این مهم در حالیست که ترکیه احتمال می دهد در بلند مدت این مناطق به عنوان تهدید محسوب شود.

ترکیه با سیاست تقویت کردها در نواحی مرزی با سوریه مخالف است

وی با اشاره به اینکه ترکیه اعلام کرده که افرادی از گروه پ.ک.ک در مناطق مرزی سوریه با این کشور حضور دارند از این رو از مدت ها قبل با سیاست تقویت کردها در این نواحی مرزی مخالف بوده است، ادامه داد: بنابراین آنکارا تلاش می کند در مناطق مرزی با دمشق کنترل بیشتری داشته باشد.

فشار فرانسوی ها به آمریکا برای تامین منافعشان در دمشق

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه آمریکایی تلاش می کنند با هماهنگی با ترکیه از مناطق مرزی سوریه با این کشور خارج شوند، اظهار کرد: در واقع آمریکایی ها می خواهند بدون اینکه متهم به رها کردن کردها شوند، از سوریه خارج شوند. البته نباید فراموش کرد که اجرای این سیاست آمریکایی ها در پی فشار فرانسوی ها است زیرا اعتقاد دارند کاخ سفید منافع همپیمانانش در سوریه را مد نظر قرار نمی دهد.

قرار گرفتن آنکارا بر سر دوراهی تصمیم گیری نسبت به مواجه با کردها

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت ترکیه هم اکنون تحت فشار داخلی برای مبارزه به کردها و گروه پ.ک.ک قرار دارد، خاطرنشان کرد: بنابراین آنکارا هم اکنون بر سر دوراهی عقب نشینی از موضع گیری گذشته و همچنین حفظ منافع در دراز مدت قرار دارد.

به گزارشخبرگزاری خانه ملت، دونالد ترامپ در پی اعلام تصمیم عقب‌نشینی آمریکا از سوریه که گفته می‌شود به درخواست اردوغان انجام گرفته حالا گام جدیدی در مسیر افزایش تنش با ترکیه بر سر سرنوشت نیروهای مسلح کرد در شمال سوریه برداشته است. ترامپ به ترکیه نسبت به "فاجعه اقتصادی" در صورت اقدام علیه کردهای سوریه هشدار داد.

همچنین مقامات ترکیه نیز اعلام کردند که کشورشان حامی کردها است و دشمن آن‌ها نیست./

برچسب ها

آنکارا، اخبار برگزیده، دمشق، سوریه