آزادی خواه مطرح کرد؛

ثبت جهانی 10 شهر به عنوان شهر تاریخی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حضور رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی در کمیسیون متبوعش، عنوان کرد: در ۹ ماهه ابتدایی امسال ۶ میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شده در حالی که در سال گذشته در طول ۱۲ ماه ۵ میلیون گردشگر وارد کشور شد.

 خواه در تشریح نشست کمیسیون فرهنگی خبر داد:احد آزادی خواه در گفت‌‎ خانه ملت؛ احد آزادی خواه  در تشریح نشست امروز(یکشنبه ۳۰ دی) کمیسیون فرهنگی مجلس، عنوان کرد: نشست امروز کمیسیون با حضور رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد و معاونان سازمان به تفکیک حوزه وظایف، گزارشی از عملکرد خود ارائه و نمایندگان عضو کمیسیون نیز نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با استناد به گزارش رئیس سازمان میراث فرهنگی، گفت: در 9 ماهه ابتدایی امسال 6 میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شده در حالی که در سال گذشته در طول 12 ماه 5 میلیون گردشگر وارد کشور شد.

ثبت جهانی 10 شهر به عنوان شهر تاریخی

وی ادامه داد: همچنین 10 شهر کشور ثبت جهانی شدند که توانستیم با سبقت از کشور چین رتبه نخست در ثبت جهانی شهرهای تاریخی را به خود اختصاص دهیم.

وی یادآور شد: در گزارش مسئولان سازمان میراث فرهنگی در حوزه اشتغال نیز عنوان شد که در این حوزه 42 هزار و 407 شغل از ابتدای سال 97 ایجاد شده شده است و فروش داخلی صنایع دستی نیز در 9 ماهه گذشته یک هزار و 200 میلیارد تومان بوده است.

کشف دو محموله 20 تنی قاچاق از محصولات صنایع دستی

آزادی خواه با بیان اینکه سازمان میراث همچنین 23 نمایشگاه در خارج از کشور برای معرفی صنایع دستی داخلی ایجاد کرده است، گفت: برای جلوگیری از ورود صنایع دستی خارجی نیز مصوبه‌ای در جهت ممنوعیت آن به تصویب رسید که برابر همین ممنوعیت دو محموله 20 تنی توسط ستاد مبارزه با قاچاق و کالا توقیف شد.

رشد 18 درصدی فروش صنایع دستی در داخل کشور

وی افزود: در حوزه فروش داخلی صنایع دستی نیز 18 درصد رشد داشته است که بر همین مبنا برای عرضه صنایع دستی 5 نمایشگاه دائمی توسط سازمان احداث شده است.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: همچنین سندی راهبردی با تعامل سازمان جهانی گردشگری برای توسعه گردشگری کشور تنظیم شده و سازمان میراث فرهنگی برای نگهداری و طولانی تر شدن طول سفر گردشگران خارجی و همچنین توزیع سفر گردشگران نیز سازمان میراث فرهنگی برنامه‌هایی دارد که این اقدام نیز قابل تقدیر است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های ملی و منطقه‌‎ای برای تقویت نشاط عمومی در جامعه، گفت: طبق تأیید رئیس جمهور تنها دستگاه‌هایی که در ایجاد فضای نشاط موفق بوده، سازمان میراث است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه آسان سازی سفر و انجام سفر حرفه‎ای در برنامه‌های سازمان میراث قرار دارد، ادامه داد: 2 هزار کارگاره مرمت‌کاری و یک هزار و 467 روستای بوم‌گردی در کشور شناسایی شده است.

560 اثر مسترد شده به کشور توسط سازمان میراث

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین از برگشت 560 اثر تاریخی قدمت بالای 80 سال به کشور با تلاش‌های سازمان میراث خبر داد و گفت: افزون بر این از ابتدای سال نیز 140 هزار شی خصوصی و دولتی نیز ثبت شده است./
 

برچسب ها

آثار تاریخی، آثار فرهنگی، اخبار برگزیده، اعتبارات فرهنگی، بناهای تاریخی و فرهنگی