حبیب الله دهمرده مطرح کرد؛

ضرورت ایجاد اشتغال و رسیدگی به وضعیت معیشت مردم

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان اینکه برای برون رفت از شرایط فعلی نیازمند برنامه های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت هستیم، گفت: ایجاد اشتغال و رسیدگی به وضعیت معیشت مردم اقدام جدی می خواهد و نیازی به شعار نیست.

 خانه ملت؛  حبیب اله دهمردهدر نشست علنی امروز(سه شنبه، 2 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) و تبریک مناسبت فرا رسیدن دهه فجر، گفت: رمز پیروزی ما وحدت کلمه است و از زنده باد مرده بادهای بی حاصل باید پرهیز کرد و یأس و ناامید را سم مهلکی برای جوامع دانست.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا و صهیونیست های جعلی، بدخواهان بشریت و مرتجعین منطقه باید از تاریخ عبرت بگیرند، اظهار داشت: تا کنون هرچه توانستید از توطئه های مختلف از جنس کودتا، ترور، تحریم، جنگ تحمیلی و داعش علیه ایران استفاده کردید اما همواره سیلی محکمی خوردید پس به یاد داشته باشید تا زمانی که رهبری معظم، ملت همیشه در صحنه و توکل به خدا در میان باشد هیچ غلطی نمی توانید بکنید از این رو حیا کرده و بیش از این لجاجت نکنید و بر ما است که با وحدت کلمه از تمام ظرفیت های خدادادی استفاده کرده و آنطور که در شأن مردم است کشور را بسازیم.

وی افزود: ملت ایران همه کاستی ها را تحمل کرده و در دفاع از ارزش ها همواره حضور به موقع داشته و حماسه خلق کرده اند پس مسئولان باید قدر بدانند و کفران نعمت نکنند و تا دیر نشده با خدمت بی منت به آنها توجه کنید چرا که گرانی آستانه تحمل مردم را پایین آورده و قوه قضاییه باید با حرام خواران دانه درشت همچون مرحوم خلالی برخورد کند.

دهمرده در ادامه با بیان اینکه به علت بی تدبیری، روز به روز فاصله نقاط برخوردار و کم‌برخوردار و افراد غنی و فقیر افزایش می یابد، عنوان کرد: برای اجرای عدالت دولت مکلف است حذف یارانه های دهک های پردرآمد را در دستور کار جدی قرار داده و صرف اقشار ضعیف و کم درآمد کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه اشتغال و معیشت مردم را بسیار مهم دانست و افزود: اقدام جدی و عملی می خواهد تا این مشکلات حل شود و شعار فایده ندارد.

وی همچنین در رابطه با مسائل حوزه انتخابیه خطاب به روحانی گفت: در اثر عدم مدیریت صحیح، مردم منطقه دچار وضعیتی هستند که در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست در حالی که سیستان در ابعاد دارای ظرفیت فراوان است ضروری است که زیرساخت ها فراهم شود و برای برون رفت از وضع کنونی برنامه های علمی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داده ایم اما عملی نمی شود.

دهمرده اضافه کرد: با تشکر از مصوبه دولت در رابطه با خشکسالی سیستان خواستار پیگیری درباره عملیاتی شدن این مصوبات شد چرا که هیچ شرایطی در ایران شرایط منطقه را ندارد و باید برای جلوگیری از کوچ افراد به فرموده مقام معظم رهبری باید برنامه ریزی صورت گیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس دهم در ادامه خطاب به وزیر نیرو بیان داشت: آب مردم سیستان و زاهدان با جمعیتی بیش از یک و نیم میلیون نفر مشکل دارد و نیم قرن است که افاغنه به قرارداد خود پایبند نبوده و زندگی مردم منطقه را دچار اشکال کرده اند و نقطه استراتژیک کشور در حال تخلیه است.

وی در ادامه خطاب به رئیس جمهور با بیان اینکه انتقال آب دریا از عمان، جلوگیری از تبخیر، مدیریت یکپارچه هم زمان با دریافت حق‌آبه ایران از افغانستان از ظرفیت های منطقه است، عنوان کرد: طبق قول های داده شده باید عمل کرد و از آنجایی که سرانجام کلنگ نیروگاه بادی منطقه بعد از سه سال تأخیر به زمین زده شد تشکر می کنیم لذا دستور دهید عقب ماندگی آن جبران شود همچنین در خصوص فاضلاب نیز باید اقدام عملی صورت گیرد.

دهمرده در ادامه خطاب به ظریف بیان داشت: حق‌آبه رودخانه هیرمند و دریاچه هامون از افغانستان به کجا رسید؛ متأسفانه بارها قول داده اید اما عمل نمی کنید همچنین در رابطه با مرزها، به آزادسازی گروگان ها طبق وظیفه ذاتی باید عمل شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم در ادامه خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: از سفر شما تشکر می کنم و خواهشمندیم در رابطه با خشکسالی سیستان دستور دهید که نسبت به جبران خسارات کشاورزان اقدام شود.

وی همچنین خطاب به وزیر نفت گفت: گاز به یک آرزو برای مردم سیستان تبدیل شده لذا طبق قول داده شده از سوی روحانی در جمع مردم نسبت به این مورد اقدام شود و وزیر کشور درباره مرزها طبق مصوبه عمل کند و مسائل شهرداری های سیستان به خصوص زابل علیرغم دستورات ویژه شما اقدام ملموسی صورت نگرفته و بعد از چند سال حاشیه نشینی سیستان که به عنوان پایلوت بود هنوز روی زمین ننشسته است که نیاز به اقدام عملی دارد.

دهمرده همچنین خطاب به وزیر اقتصاد بیان داشت: اکثر بانک ها در رابطه با پرداخت تسهیلات، بخشودگی سود دیرکرد، استمهال وام ها سلیقه ای عمل کرده و مردم را در تنگنا قرار می دهند که نیاز به رسیدگی جدی دارد.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس در ادامه همچنین خطاب به وزیر راه خواستار رسیدگی به وضعیت راه های حوزه انتخابیه و احداث راه آهن منطقه و رسیدگی به وضعیت فرودگاه های منطقه شد که سفرهای آن مدام لغو می شود.

وی با اشاره به بی عدالتی در کشور خطاب به وزیر کار اظهار داشت: زندگی مردم منطقه صرفا بر اساس کشاورزی و دامپروری بنا شده که متأسفانه آب رودخانه هیرمند توسط افاغنه قطع شده و از نظر بیکاری مشکلات زیاد شده است و از آنجایی که کارخانه ای وجود ندارد مردم مشکل دارند لذا نسبت به وضعیت کلنگ تنها کارخانه لاستیک زابل که چند سال پیش به زمین زده شد هنوز احداث نشده که مطالبه مردمی است که به اشتغال کمک می کند.

دهمرده اضافه کرد: در حوزه میراث فرهنگی به اعتقاد باستان شناسان سیستان به بهشت باستان شناسی لقب دارد اما به خاطر بی توجهی به زیرساخت ها، بناها در حال تخریب است که نیاز به اقدام جدی دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به کلانتری خاطرنشان کرد: طبق مذاکرات در رابطه با دریاچه هامون و ریزگردها اقدام لازم شود همچنین از آقای نوبخت می خواهیم به قول های داده شده در رابطه با آمایش سرزمین سیستان اقدام شود./
 

برچسب ها

آحاد جامعه، آرامش جامعه، اخبار، اراضی کشاورزی