بهروز نعمتی مطرح کرد؛

برخورد با جلیقه زردها فرانسه را به سمت واپس گرایی سوق می دهد

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:فرانسه ای که در موضوعات مختلف اروپا ،حرفی برای گفتن داشت،شاید دیگر آن نقش را ندارد و آن فضا امروز در اختیار فرانسه دیگر نیست

خانه ملت ؛ بهروز نعمتی  در واکنش با اشاره به موضوع برخورد فرانسه با تجمع اعتراضی جلیقه زردها ، گفت:مردم فرانسه ملت بزرگی هستند و در موضوع دموکراسی هم هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند.

نماینده مردم تهران،ری،شمیرانات،اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی،افزود:اتفاقات اخیری که در فرانسه افتاده است، می تواند نشات گرفته از جوانی،بی‌تجربگی و خامی مکرون باشد؛ ضمن اینکه با مردم در بعضی از موضوعات لجبازی می کند.

برخورد با جلیقه زردها فرانسه را به سمت واپس گرایی سوق می دهد

وی با بیان اینکه این اعتراض‌ها به یک گروه و یا حزب خاص تعلق ندارد،تاکید کرد:این افرادی که از آن به عنوان معترض به سیاست‌های ماکرون در خیابان‌ها حضور پیدا می‌کنند؛من فکر می‌کنم در بحث مالیات جرقه اش شروع شد.

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:در کشوری که به قول خودشان مهد دموکراسی است؛حرف های منتقدین و مخالفین باید شنیده شود و نباید جواب را با گلوله داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر رفتار خشن دولت فرانسه با معترضین،مطرح کرد:الان این فضا به نظر من فرانسه را به یک واپس گرایی سوق می دهد و به نوعی فرانسه را به سمت انزوای سیاسی می‌برد.

نعمتی با اشاره بر نقش کلیدی فرانسه در اروپا،ادامه داد:فکر می‌کنم که فرانسه ای که در موضوعات مختلف اروپا،حرفی برای گفتن داشت و حرفهایش هم همیشه بر کرسی می نشاند،شاید دیگر آن نقش را ندارد و آن فضا امروز در اختیار فرانسه دیگر نیست.

ماکرون باید عذرخواهی کند

عضو فراکسیون مستقلین مجلس بیان کرد:البته ما نمی‌خواهیم در امور این کشور دخالت کنیم؛اما صحبت کردن و گفتمان با منتقدین خیلی مهم است و قاعده همه نظام‌ها این است که حتی با مخالفین صحبت کنند و نظرات آن ها را بپرسند حتی اگر نظرات آنها را قبول نداشته باشند؛اما گویا در فرانسه این وضعیت وجود ندارد.

وی با اشاره به این موضوع که اعتراضات در آغاز به سیاست‌های اقتصادی دولت بود؛اما اکنون به عرصه‌ای برای اعتراض به سیاست‌های ماکرون تبدیل شده است،گفت: در زمان ژاک شیراک احزاب مختلف از چپ تا راست با شیراک صحبت و بحث می کردند و شیراک به عنوان رئیس جمهور سالهای سال حضور داشت و این طبیعی است که احزاب از مردم حمایت می کنند چراکه دولت فرانسه با مردم در افتاده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من فکر میکنم که ماکرون باید عذرخواهی کند،مطرح کرد:در اروپا هرکشوری با دیگر فضای خاص خودش را دارد و نمی‌توانیم این تجمعات و اعتراضات را به سایر کشورها تعمیم داد و باید دید که در فرانسه چه پیش می آید، من بعید می‌دانم که رفراندوم شکل بگیرد.

به گزارش خانه ملت؛دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد.معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند.

معترضان جلیقه زرد برای یازدهمین هفته پیاپی به خیابان‌های فرانسه آمدند تا تداوم اعتراض خود به دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهور را نشان دهند/
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اروپا، دموکراسی، فرانسه