دلخوش اباتری مطرح کرد؛

باید براساس واقعیات، قیمت خودرو مشخص شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص افزایش قیمت خودرو در کشور گفت: متأسفانه بالا رفتن قیمت قطعات خودرو، باعث آسیب به صنعت خودرو سازی و افزایش قیمت آن شده است.

 خانه ملت ؛ سید کاظم دلخوش اباتریدر پاسخ به اینکه ایران خودرو و سایپا چه زمانی می خواهند در تحریم ها همراه مردم باشند و مدام بر طبل گرانی نکوبند، تصریح کرد: مشکل ایران خودرو و سایپا مربوط به دوران حاضر نیست بلکه این صنعت طی دوران مختلف دستخوش حوادثی مانند، ضعف مدیریتی و دیگر مسائل شده است.

وی ادامه داد: بالا رفتن قیمت قطعات خودرو از 50 تا 180 درصد نیز مزید بر علت است.هچنین تعداد زیادی از کارگران و مردم چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم از این صنعت نان می خورند که به نظر بنده باید به صنعت خودرو سازی در حال حاضر کمک شود.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی درباره کمک به صنعت خودرو سازی اظهار داشت: با ارائه وام، تسهیلات و از طرفی دیگر عدم دخالت بخش نظارتی که قیمت گذاری هم بر عهده آنان است می تواند کمکی به رشد این صنعت باشد.

باید براساس واقعیات، قیمت خودرو مشخص شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قیمت واقعی خودرو بر چه اساسی تعیین می شود عنوان کرد: به نظر بنده واگذاری این صنعت باید براساس اصل 44 قانون اساسی صورت گیرد و دخالت زیاد دولت باعث خرابتر شدن کار می شود.

دلخوش افزود: قرار بر این بود که 5 درصد زیر قیمت بازار، خودرو فروخته شود و هر کسی که نیاز دارد مستقیماً به خودرو سازی مراجعه کند اما متأسفانه کار متوقف شده و بیش از یک میلیون خودرو هنوز تحویل داده نشده و صنعت خودروسازی دچار زیان انباشته شده است که این موارد باید در جایی مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مجلس در خصوص وضعیت قطعه سازان می گوید که قطعه سازان نیز در شرایط فعلی پول های خود را به طور کامل دریافت نمی کنند که این خود باعث ایجاد آسیب به صنعت خودرو سازی شده است، در زمان حاضر باید یک مقدار با حساسیت بیشتری مسائل کارشناسی شود. همچنین صدا و سیما و رسانه ها باید دقت لازم را در انعکاس این اخبار داشته باشند تا در شرایط فعلی این بحران شدید تر نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اینکه اگر صنعت خودروسازی تجهیزات خود را بروز کند ممکن است قیمت خودرو کاهش یابد، اذعان داشت: باید بحث بروز رسانی تجهیزات در خودرو سازی صورت گیرد منتهی از آن طرف قیمت کالا و خدمات افزایش پیدا کرده به طور مثال یک پراید قطعات مختلفی را در خود جای داده است و وقتی هزینه قطعه، مواد و دیگر ابزارآلات بالا می رود به طبع پراید گران می شود. علاوه بر آن تحریم ها نیز نقش اساسی در این گرانی دارد./
 

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت خودرو کشور، اخبار برگزیده، افزایش قیمت خودرو، بازار خودرو