کاظمی مطرح کرد؛

اقدام اروپا در ثبت ساز و کار مالی با ایران آغازی استراتژیک است

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه ثبت INSTEX گام مهمی برای احیا و تقویت برجام است، گفت: مخالفان داخلی نباید عملکر وزارت خارجه را به چالش بکشند.

خانه‌ملت؛ محمد کاظمی  با اشاره به راه‌اندازی INSTEX از سوی اروپایی‌ها، گفت: هر چند ابعاد ساز و کار مالی اروپا با اجرایی شدن مشخص و میزان بهره‌مندی‌مان از آن مسجل شود ولی ثبت این مراوده مالی گام مهمی برای احیا و تقویت برجام است و باید از آن استقبال کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هر رابطه‌ای که ایران بتواند در بُعد اقتصادی مستقل از اراده امریکا ایجاد کند و آن را تعمیق ببخشد نه تنها یک شکست برای کاخ سفید است که یک موفقیت برای جهان چندقطبی است.

ضرورت پرهیز همه کشورها از مرجعیت خسارت‌بار امریکا

کاظمی یادآور شد: در جریان خروج آمریکا از برجام کشورهای مختلف متوجه عوارض منفی و گسترده و استراتژیک تک قطبی بودن جهان شدند و ضرورت تضعیف مرجعیت اقتصادی امریکا بر همگان آشکار شد. حتی اگر موضوع ایران نبود و کشورهای اروپایی بی‌دلیل از هسته‌ای شدن ایران هراس نداشتند عقلانیت حکم می‌کند که از این مرجعیت خسارت‌بار امریکا جلوگیری به‌عمل آورند.

وی افزود: کاخ سفید پیش از این هم از چندین معاهده جهانی دیگر خارج شد و ثابت کرد که صلاحیت داشتن ابزارهای مالی و اقتصادی و سیاسی جهانی را ندارد. در واقع امریکا هرگاه احساس کند که منافعش در موضوعی تامین می‌شود بدون کوچک‌ترین تردید در آن جهت اقدام می‌کند و خسارت دیگران برایش ارزشی ندارد.

اقدام اروپا در ثبت ساز و کار مالی با ایران آغازی استراتژیک است

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: بر همین اساس اقدام اروپا در ثبت ساز و کار مالی برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران هر چند کوچک باشد ولی آغازی بسیار مهم و استراتژیک برای رفع یک عیب و نقص بزرگ جهانی و تضعیف یکه‌تازی یک ابرقدرت بی‌ملاحظه است.

کاظمی معتقد است: اگر عقلانیتی در جهان باشد باید این تحرک بی‌سابقه مورد استقبال قرار گیرد و بزرگ و تاثیرگذار شود. ما نیز باید با صبر و حوصله ضمن استقبال از اقدام اروپا به هر اقدام استقلال‌طلبانه دیگر در برابر امریکا دامن بزنیم و جهان باید از نقش منحصر به‌فرد ایران در این زمینه سپاسگزار باشد.

مخالفان داخلی INSTEX نباید عملکر وزارت خارجه را به چالش بکشند

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هستند کسانی که در داخل کشور به اهمیت موضوع پی نبرده‌اند خود را به تغافل می‌زنند و عملکرد استراتژیک وزارت خارجه را به چالش می‌کشند، حال آنکه قرار نیست ما هزینه تضعیف موقعیت امریکا در جهان را یک‌جا خودمان بپردازیم.

اروپا برای اولین‌بار پس از جنگ جهانی دوم عملکرد مستقل از آمریکا را نشان داد

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مسلما اروپا برای رضای خداوند درصدد ایجاد سازوکار مالی مستقل با ایران نیست ولی کاملا روشن است که در این زمینه و شاید برای اولین‌بار پس از جنگ جهانی دوم نوعی استقلال از امریکا را نشان می‌دهد و به هویتی جداگانه می‌اندیشد.

لزوم مقابله با آمریکا از راه دیپلماسی پس از ایستادگی چهل ساله با روش‌های گوناگون

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: نزدیک به چهل سال مردانه با روش‌های گوناگون جلوی امریکا ایستاده‌ایم این بار اما از راه دیپلماسی و یارگیری ادامه می‌دهیم و باید بگذاریم تا این روش هم ثمرات خود را نشان دهد، روشی که کمترین هزینه‌ها را در بر دارد و انزوای امریکا را هدف قرار داده است. فرزندان ملت در وزارت خارجه با کوله‌باری از تجربه و تحت شدیدترین فشارها و مطابق با اراده و تمایل مردم جلودار مبارزه سیاسی و دیپلماتیک با امریکا شده‌اند و تنها از طریق حمایت حداکثری داخلی امکان پیروزی‌شان میسر است./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم