میرزایی مطرح کرد؛

شکل گیری یک رقابت جدید در عرصه تسلیحاتی دنیا

عضوکمیسیون انرژی مجلس معتقد است که یکجانبه گرایی آمریکا در عرصه بین المللی می تواند منجر به شکل گیری یک نظم جدیدی شود؛اما نه آن نظمی که آمریکا می خواهد.

خانه ملت؛ جلال میرزایی گفت ضمن اشاره به موضوع خروج آمریکا از پیمان منع استفاده از تسلیحات هسته ای یا INF،گفت: آمریکایی ها مدعی هستند که پایبندی شان به قراردادهایی که قبلاً منعقد شده در حوزه کنترل تسلیحات باعث شده است که روسیه و چین به این پیمان ها پایبند , متعهد نباشند.

عضوکمیسیون انرژی مجلس معتقد است؛سال گذشته روسیه دو سلاح استراتژیک آزمایش کرده و مطرح کرد که در عرصه نظامی و در بحث موشک به یک برتری نسبت به آمریکا دست یافته است ؛به این دلیل میگویند که روس ها به قراردادINF پایبند نبودند و این باعث شده است که روسیه به این برتری دست پیدا کنند و این پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم ایلام،ایوان و چرداول درمجلس در واقع ادعای آمریکایی ها این است که روس ها بر تعهدات پایبند نبوده اند؛جالب اینجاست که علی‌رغم موارد دیگری که ترامپ در این یکی دو سال اخیر موضع‌گیری‌های داشته و حمایت اروپا مواجه نشده است؛اما در این مورد خاص،ناتو از موضع ترامپ در موضوع خروج از این توافق و پیمان حمایت کرده است.

عضوکمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تأثیر و یا پیامدهای خروج آمریکا و روسیه از قرارداد وپیمانINF ،مطرح کرد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند باعث شکل گیری یک رقابت جدید در عرصه تسلیحاتی در دنیا و مجامع بین المللی است،پیام دیگری که این موضوع دارد این است که آمریکایی‌ها درِ مذاکره را باز گذاشتند و گفتند حاضر هستندکه با روس ها پای میز مذاکره بنشینند و به یک توافق جدیدی دست پیدا کنند؛اما این که آیا روسیه قبول می کند که محدودیت های جدیدی را بپذیرد و به یک توافق جدید برسند باید صبر کرد تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

پایبند نبودن ترامپ به معاهدات کشورها را به سمت اتخاذ راهکارهایی برای تقویت خودشان کشاند

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به عدم پایبندی آمریکا به تعهدات بین المللی بعد از آمدن ترامپ،ادامه داد:متاسفانه بعد از اینکه در آمریکا ترامپ روی کار آمد او به پایبندی به برخی از تعهدات بین المللی باعث شده است که کشورها به سمت اتخاذ راهکارهایی برای تقویت خودشان رفته اند.

وی ادامه داد:به عنوان مثال فرانسه و آلمان بعد از مدت‌ها اعلام کردند که به دنبال ارتش اروپایی هستند که بتواننند آن را شکل دهند و خودشان از خودشان دفاع کنند و متکی به آمریکا نباشند؛چراکه آمریکا قابل اعتماد نیست و هرچه جلوتر آمدند این بی اعتمادی به آمریکا منجر به یک نظم جدیدی شد.

تلاش آمریکا برای یکجانبه گرایی در عرصه بین المللی

میرزایی با تاکید بر تلاش آمریکا برای یکجانبه گرایی در عرصه بین المللی،اظهار کرد: از آنجا که بعد از فروپاشی شوروی،جهان یک نظام تک قطبی داشت که آمریکا در راس آن قرار داشت؛اما به تدریج یک نظام چندقطبی شکل گرفت و حتی این نظام چندقطبی بدون مشارکت قدرت‌های منطقه ای قادر به پیشبرد صلح و امنیت بین المللی نبود؛اما بعد از روی کار آمدن ترامپ شرایط عوض شد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید براین موضوع که ترامپ براساس یکسری از محفوظات و تعریف و برداشتی که از مفهوم قدرت دارد ،به اوایل دهه نود برگشته است،تصریح کرد: ترامپ به دنبال بقایای یک نظام تک قطبی است و اینجاست که مشکلاتی دارد به بار می آید و یکجانبه گرایی آمریکا در عرصه بین المللی می تواند منجر به شکل گیری یک نظم جدیدی شود؛اما نه آن نظمیکه آمریکا می‌خواهد،این نکته را کیسینجر هم چند وقت پیش به آن اشاره کرده و گفته بود که ترامپ رئیس جمهور دوران گذار است،گذار از نظم قبلی به یک نظم جدید در عرصه بین المللی اما این نظم جدید چه خواهد بود باید صبر کرد و دید.

به گزارش خانه ملت؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد واشنگتن تعهدات خود تحت پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را از دوم فوریه(سیزدهم بهمن) به مدت شش ماه به حالت تعلیق درمی‌آورد. وی گفت: در صورتی که تعهد روسیه به این پیمان محقق نشود،واشنگتن به تعهدات خود عمل نخواهد کرد و بطور کامل از آن خارج می‌شود.

به دنبال آن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز در واکنش به این اقدام واشنگتن اعلام کرد مسکو تعهدات خود تحت پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را به حالت تعلیق درمی‌آورد.پیمان موشکی INF در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و به عنوان یک اقدام اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد عمل کرد./

 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، روسیه، قدرت موشکی، موشک