عابدی مطرح کرد؛

گسترش توریست سلامت در ایران

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد بسیار زیادی از بیماران خارج از تشکیلات رسمی و بنگاه های جذب توریست سلامت وارد کشور می شوند به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد مراجعه بیماران خارجی وجود ندارد.

خانه ملت؛ حیدر علی عابدی در خصوص وضعیت گردشگری سلامت در کشور گفت: توریست سلامت در کشور ما به دو صورت رسمی و غیر رسمی وجود دارد، توریست سلامت رسمی به این معنی است که از طریق بنگاه‌ها و آژانس‌های تاسیس شده از جانب وزارت بهداشت ودرمان در کشور‌های مختلف اقدام به جذب بیمار و درمان در ایران می‌کنند، اما متاسفانه توریست سلامت رسمی در ایران جا نیافتاده و رشد نکرده است.

گسترش توریست سلامت غیر رسمی در ایران

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توریست‌های سلامت غیر رسمی در کشور افزود: بیماران خارجی که برای درمان و معالجه به ایران سفر می‌کنند تعداد بسیار زیادی دارند، اما به دلیل اینکه این بیماران غیر رسمی و خارج از تشکیلات و بنگاه‌های جذب توریست سلامت وارد کشور می‌شوند معمولا آمار دقیقی از تعداد آن وجود ندارد.

عابدی اظهار کرد: بیماران زیادی از عمان و کشور‌های حاشیه خلیج فارس به صورت مرتب برای درمان به شیراز سفر می‌کنند، همچنین بسیاری از بیماران در حاشیه دریا خزر و کشور‌های همسایه شمالی به بیمارستان‌های مرزی مراجعه و روند درمانیشان را پیگیری می‌کنند. به جرئت می‌توانیم بگوییم تبریز، اصفهان، شیراز، تبریز، تهران و مشهد بالاترین مراجعه بیماران را در سطح منطقه دارند.

وی ادامه داد: پزشکان ایرانی در بسیاری از کشور‌های منطقه و جهان شهره و مورد اعتماد هستند، به همین دلیل افراد بسیاری برای درمان حاضر می‌شوند رنج سفر را به جان بخرند و مراحل درمانیشان را در ایران و زیر نظر پزشکان ایرانی پیگیری کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از بیمارانی که با هدف درمان به کشورمان سفر می‌کند، درکنار سفر درمانی، سفر تفریحی و توریستی به شهر‌های مختلف کشور همچون اصفهان شیراز و تهران دارند و باعث می‌شوند آمار بسیار خوبی در حوزه توریست و گردشگر داشته باشیم.

توریست سلامت ساز‌و‌کار و متولی مشخصی ندارند

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: به دلیل نداشتن متولی و سازوکار مشخصی در حوزه توریست سلامت و درمانی شاهد فعالیت‌های پراکنده و جزیره‌ای هستیم. متاسفانه هنوز هیچ تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان گردشگری و وزارت بهداشت برای ساماندهی و توریست درمانی و گردشگر سلامت امضاء نشده است. امیدواریم بین معاونت ریاست جمهوری، رئیس سازمان گردشگر ی و وزارت بهداشت و درمان تفاهم نامه‌ای اجرا و شرایط صدور مجوز‌ها تسهیل شود تا شاهد افزیش ظرفیت این حوزه باشیم. /
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش گردشگری، توسعه گردشگری، جامعه پزشکی، حوزه پزشکی، حوزه گردشگری