گودرزی مطرح کرد؛

نقض پیاپی آتش بس از سوی ائتلاف سعودی در یمن

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:در موضوع یمن کسانی که همیشه پرچمدار حقوق بشر و دایعه دار حمایت از جمعیت های آسیب پذیر هستند؛الان سکوت کرده اند.

خانه ملت ؛ مسعود گودرزی با اشاره به نقض پیاپی آتش بس از سوی ائتلاف سعودی در یمن گفت:در خصوص یمن و کشورهای همچون سوریه بارها این مسئله را گفته‌ایم که باید خود مردم درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند، اما با توجه به فقر و ضعف اقتصادی در یمن مسائل و درگیری های نظامی را می‌بینیم اختلافات داخلی نیز تشدید می‌شود.

وی افزود:درخصوص یمن کسانی که همیشه پرچمدار حقوق بشر و دایعه دار حمایت از جمعیت های آسیب پذیر هستند؛الان سکوت کرده‌اند؛البته دلایل آن دلایل آن مشخص است.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بابیان اینکه متاسفانه ائتلافی با راهبری آمریکا علیه دولت قانونی و مردمی یمن ایجاد شده است،ادامه داد: ائتلاف سعودی-آمریکایی نمی خواهند که سرنوشت کشورها به دست مردم منطقه باشد.

این نماینده مردم در خانه ملت با بیان اینکه میلیونها نفر از ساکنان یمن با قحطی روبرو هستند، تاکید کرد:اگر این رویه و این موج عدالت خواهی،موج تعیین سرنوشت توسط مردم و ملت ها ادامه پیدا کند،این موضوع به سایر کشورها تسری پیدا می کند،می تواند زمینه را برای حضور بسیاری از کشورها در راس آنها برای آمریکا در منطقه تنگ کند.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:ما همیشه پیشنهادمان این بوده است که هر یمنی یک رای،هرسوری یک رای ،هر عراقی یک رای برای هر فلسطینی یک رای؛برای همین دوران اگر ما دم از مردم می زنیم و می گوییم مردم این گونه مشکلاتشان را حل کنند،غربی ها با این فرمول مخالف هستند.

گودرزی ادامه داد:هر سوری یک رای ،رای به حضور آنها در موضوعات سوریه است، هر یمنی یک رای، رای به حضور آنها در موضوعات یمن است و رای به حضور و مداخلات فرامنطقه‌ای و کشورهای دیگر را در یمن نمی دهد و به همین خاطر جلوی آن را می گیرند.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به فجایع انسانی که در یمن هر روز اتفاق می افتد،تصریح کرد:مانع کمک‌های مردمی و ورود کشتی ها می شوند این مشکلات را در نوار غزه و فلسطین هم داشتیم و دیدیم که آنها سوای همه ی سیاسی چگونه گذرگاه رفح را برای اینکه مواد غذایی به دست مردم نرسد بستند؛حتی نرسیدن مواد غذایی، اقلام خوراکی و دارویی وایجاد این تنگناهای معیشتی مردم آنها را برای مقاومت آماده تر می کند،آنها برای اینکه جلوی مقاومت مردمی را بگیرند بهترین کاری که به ذهنشان می‌رسد این است که فشار روی مردم مظلوم یمن بیاورند و دیگر به این توجه نمی‌کنند که چه فجایع انسانی دارد به بار می آید.

به گزارش خانه ملت؛شهر الحدیده یمن میزبان مذاکراتی میان هیات‌های دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله درباره استقرار دوباره نیروها و تسهیل امدادرسانی‌های انسانی در راستای اجرای توافق‌نامه سوئد است.طبق بیانیه منتشر شده از سوی سازمان ملل در این نشست دو طرف گام‌های بعدی برای اجرای توافق آتش‌بس حدیده را که دسامبر گذشته در سوئد امضا شد و بر خروج شبه نظامیان از این شهر تاکید دارد، بررسی خواهند کرد.

گفتنی است؛یمن درحال حاضر با یکی از بزرگترین بحران‌های غذایی در جهان مواجه است. در نتیجه، ارائه کمک‌های غذایی به مردم یمن از اولویت بسیار بالایی برخوردار است. حدود ۱۸ میلیون نفر از مردم یمن از عدم امنیت غذایی رنج می‌برند که هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها با گرسنگی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند. هفت میلیون یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند که دو میلیون نفر از آن‌ها کودک و بیش از یک میلیون نفر از آن‌ها زنان حامله‌اند.

یونیسف و دیگر فعالان و بازیگران ارائه‌کننده کمک‌های بشردوستانه تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا از گسترش قطحی در یمن جلوگیری کنند و امدادرسانی خود را به مردم این کشور افزایش دهند./
 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، عربستان