رحیمی مطرح کرد؛

تحقق همبستگی ملی در گروه انگیزه همه گروه ها و افراد جامعه

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر به رسمیت شناختن اختلافات گروه های مختلف، گفت: بی اعتمادی ناشی از بی انگیزه گی و عدم آرامش روانی در جامعه موجب شکاف قدرت سیاسی و اجتماعی شده است.

خانه‌ملت؛ علیرضا رحیمی با اشاره به اظهارات برخی از دانشگاهیان مبنی بر افزایش فاصله بین قدرت سیاسی و قدرت اجتماعی، گفت: همبستگی ملی عمیقا با منافع و امنیت ملی گره خورده است، در برخی موارد همبستگی ملی در حوزه سیاسی تعریف شده و از این رو فضای آموزشی، فرهنگی، خانوادگی و هنری را جدا از همبستگی اجتماعی در نظر می‌گیرند.

تحقق همبستگی ملی در گروه انگیزه همه گروه‌ها و افراد جامعه

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه این گروه از افراد وقتی که از منافع ملی صحبت می‌کنند، سینما یا آموزش و پروش یا زن خانه‌دار را به صورت مجزا در نظر می‌گیرند در حالیکه همبستگی ملی در شرایطی تحقق پیدا می‌کند که همه گروه‌ها و افراد از انگیزه با طراوت برخوردار باشند.

وی افزود: انگیزه تحقق آرامش روانی ریشه در اعتماد متقابل دارد اما با این شرایط بی‌اعتمادی آغاز یک شکاف و گسست شده بنابراین رو اختلافات جامعه را باید به ماهو جامعه به رسمیت بشناسیم.

رحیمی تاکید کرد: اختلاف جزء طبیعت جامعه است همانگونه که در خلقت انسان اختلاف است و این موضوعی طبیعی است، در افکار، نگرش‌ها و سلایق هم اختلاف نظر وجود دارد بنابراین این اختلاف باید به رسمیت شناخته شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به رسمیت نشناختن اختلافات و خود عفو پنداری را از مهمترین تندروی‌هایی دانست که در طول جریانات سیاسی چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده است، گفت: خود عفو پنداری شکاف ایجاد کرده است، شایان ذکر است که شکاف به موجب بروز یک رخنه کوچک ایجاد می‌شود.

در طول‌ سال‌های گذشته حرکت جامعه به سمت تضعیف انگیزه‌ها بوده است

وی ادامه داد: در طول این سال‌ها در حوزه قدرت اجتماعی عواملی که موجب همبستگی، نشاط اجتماعی و انگیزه مردم شده، ضعیف دیدیم و نسبت به تقویت آنها کمتر پرداخته شده است. در این سال‌ها نگاه به آموزش و پرورش نگاه تربیتی فرزندان و کودکان نبوده، نگاه مردان به زنان و بالعکس نیز تغییر نکرده است در واقع مجموعه جامعه به سمت حفظ تضعیف انگیزه‌ها حرکت کردیم.

اسناد بالادستی تبدل به عمل نشده است/ به میزان پیشروی انقلاب نهادهای موازی شکل گرفته است

رحیمی یادآور شد: این نوع تخریب و تضعیف انگیزه البته ممکن است ناخودآگاه اتفاق افتاده باشد، متاسفانه جامعیتی در نگاه‌ها وجود نداشته و علی‌رغم اینکه اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نوشته و در اتاق فکر‌ مجامع مختلف بحث شده اما تبدیل به عمل نشده است لذا به نوعی مرکزیتی برای پردازش نگاه‌های ملی وجود نداشته است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی معتقد است: به همان نسبت که انقلاب اسلامی پیش رفته به همان میزان هم نهادهای موازی شکل گرفته است، این نهادهای موازی گاها یکدیگر را تضعیف کردند و هیچ کس هم حساسیت به خرج نداده تا از این موازی کاری‌ها جلوگیری کند.

حل مسائل اجتماعی در صورت تقویت وجدان کاری

وی با یادآوری نامگذاری یکی از سال‌های گذشته به نام «وجدان کاری» از سوی رهبری، گفت: در واقع اگر وجدان کاری در جامعه تقویت شود بخشی از مسائل اجتماعی حل و فصل خواهد شد. طی این سال‌ها در حوزه سیاسی گام‌های برداشته شده ولو ناقص اما در حوزه اجتماعی تقریبا گامی برداشته نشده است، اما خوشبختانه در شرایط کنونی همه به این موضوع حساس شدند.

نواقص و ضرورت‌ها با زنده شدن حساسیت در میان نسل جدید مشخص شده است

رحیمی ادامه داد: جدای از نارضایتی‌های اجتماعی، حساسیت در نسل‌های دوم و سومی که به تازگی وارد فضاهای اجتماعی و سیاسی شدند، زنده شده است این گروه اذعان دارند که ما نیاز به همبستگی، انگیزه و نشاط داریم. آسیب شناسی هم که توسط دانشگاهیان، مسئولان و کارشناسان انجام شده سبب شناخت علل و عوامل فراگیر خواهد شد لذا در وضعیتی هستیم که تقریبا نواقص و ضرورت‌ها هم مشخص است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: ضرورت‌ها دقیقا بازگرداندن انگیزه، کاهش فاصله و شکاف اجتماعی و سیاسی است تا همدلی سال‌های آغاز انقلاب و جنگ بین مردم بازگردد و افراد احساس پشیمانی از عملکرد خود نکنند.

شکاف قدرت اجتماعی و سیاسی یک شبه اتفاق نیفتاده که یک شبه رفع گردد

وی تاکید کرد: این گسست‌ها و شکاف‌ها یک شبه اتفاق نیفتاده که بتوانیم آنها را یک شبه از بین ببریم، لذا کار سختی را می طلبد بنابراین خانواده‌ها، آموزش و پرورش، حوزه های علمیه، صدا و سیما، رسانه‌ها، نمایندگان مجلس با پشتوانه صبر باید پیش گام شوند، مهمترین موضوع اینکه به سمت تفرقه نباید حرکت کرد.

رحیمی با بیان اینکه گروه‌های سیاسی تاثیرات مستقیم بر جامعه دارند، گفت: وقتی دو مرجع تقلید یا رئیس دو قوه یا دو مدیر دبیرستان نتوانند با هم گفت‌و گو و صحبت کنند، اثرات مخرب آن بر مردم و جامعه گذاشته می‌شود و بالعکس زمانی که دو تیم ورزشی علی رغم زد و خورد بعد از بازی با هم صحبت و رفاقت می‌کنند، اثرات مثبت و فرهنگی در جامعه خواهد داشت.

راه رسیدن به همبستگی اجتماعی طولانی اما امید بخش است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: راه طولانی در پیش داریم اما ناامید نیستیم، با مجموعه اقداماتی که از آنها یاد کردیم می‌توانیم شکاف ایجاد شده بین قدرت سیاسی و اجتماعی را رفع و همبستگی ملی را تقویت کنیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اختلاف، اراده ملی، قدرت اسلام