در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

کارکنان دستگاه های مختلف در صورت فوت و آسیب به دلیل انجام وظیفه "فداکار" شناخته می شوند

نمایندگان خانه ملت در جریان بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور به کارکنان دستگاه های مختلف در صورت فوت و آسیب به دلیل انجام وظیفه عنوان "فداکار" را اطلاق کرده و برای آنها مراتب تشویق و قدردانی در نظر گرفتند.

خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 16 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور اصل ماده 20 این لایحه را با 170 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

همچنین نمایندگان اخطار غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس را درباره تبصره ماده 20 را با 148 رأی موافق، 37 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن وارد دانستند و به حذف این تبصره که به تعیین درجات و مراتب شهادت و جانبازی مرتبط می ‌شود، رأی موافق دادند.

بنا بر این گزارش جعفرزاده ایمن آبادی در توضیح اخطار خود گفت: تبصره ماده 20 لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور خلاف اصل 110 قانون اساسی است چرا که در بند الف ماده یک قانون جامع ایثارگری همه این موارد تعریف شده و احراز ازکارافتادگی در چارچوب قوانین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران زیر نظر فرماندهی کل قوا تعریف شده است، لذا هر نوع تصمیم گیری در مورد این موضوع باید زیرنظر مقام معظم رهبری باشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: کلمات شهادت و جانبازی در قانون جامع ایثارگری تعریف شده و آیین نامه نیز دارد. همچنین طی استفساریه ای نیز در سال 72 مقام معظم رهبری مشخصاً و به صورت مکتوب، در مورد افرادی که در دستگاه هایشان در پی فداکاری به شهادت می رسند، تعیین تکلیف کرده اند، لذا هر دولتی نمی تواند در مورد این مصادیق نظر دهد.

در ماده 20 لایحه مذکور آمده است؛ تمامی کارکنان دستگاه های موضوع ماده 2 این قانون و افرادی که در پاسخ به حوادث و بحران ها به هر نحوی همکاری می نمایند، در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله، به عنوان فداکار شناخته می شوند. نحوه تشویق و قدردانی از افراد یاد شده طبق آیین نامه اجرایی خواهد بود که ظرف مدت 6 ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می رسد./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایثارگران، جانبازان، صحن علنی