پورابراهیمی تشریح کرد؛

لزوم جلوگیری از قاچاق به ویژه محصولات دامی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، بر لزوم بازنگری در تخصیص ارز کالاهای اساسی تاکید کرد.

خانه ملت؛ محمدرضا پور ابراهیمی در تشریح نشست نشست کمیسیون اقتصادی با تأکید بر لزوم بازنگری در نحوه تخصیص ارز به کالاهای اساسی به ویژه کالاهای بخش کشاورزی و اقلام دامی گفت: این دومین نشست کمیسیون اقتصادی با وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تنظیم کالاهای مرتبط با این وزارتخانه بود که بر اساس گزارش جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی وضعیت موجود در اقتصاد کشور مشکلات متعددی ایجاد کرده و در این خصوص باید تصمیم گیری شود.

حجتی مشکلات تامین کالاهای اساسی و تنظیم بازار را پذیرفت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست دستگاه های مربوطه گزارش خود را ارائه و نمایندگان نیز نقطه نظرات خود را مطرح کردند، افزود: وزیر جهاد کشاورزی ضمن پذیرش مشکلات مربوط به تامین کالاهای اساسی و وجود مشکلات در تنظیم بازار عنوان کرد که در این خصوص باید اقداماتی صورت گیرد تا اثرات منفی کمتری در جامعه برجای گذارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در حوزه قیمت کالاهای اساسی بازنگری جدی صورت گیرد، ادامه داد: وضعیت موجود از دو جنبه به اقتصاد کشور صدمه می زند، نخست اینکه قیمت کالاهایی که در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته بیش از رقم تعیین شده بوده که به آن ارز تخصیص یافته است.

قیمت گذاری برای دام سبک و سنگین و گوشت قرمز و مرغ شرایط خاصی ایجاد کرده است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی کالاها همانند برنج قیمت گذاری تا حدی با نظارت دولت و وزارت جهاد کشاورزی کنترل شده است، اظهار داشت: متاسفانه سایر اقلام وضعیت مناسبی ندارند و قیمت گذاری در خصوص دام سبک و سنگین و گوشت قرمز و مرغ شرایط خاصی ایجاد کرده که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه وزارت جهاد کشاورزی به دلیل افزایش بهای تمام شده برخی کالاها در داخل کشور و لحاظ نرخ ارز ترجیحی برای این کالاها حوزه تولید در این بخش دچار مشکل شده است، افزود: این موضوع استمرار تولید داخل برای کالاهای اساسی را به دلیل نرخ ارز ترجیحی با مشکل مواجه می کند، چرا که قیمت برخی مواد همانند سم و کود افزایش یافته اما عنوان می شود که کالایی همانند ذرت باید با قیمت ارز ترجیحی تولید شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: به دلیل افزایش بهای تمام شده به واسطه آثار ناشی از تغییرات نرخ ارز امکان رقابت کالای تولید شده با نرخ ارز ترجیحی وجود ندارد و پیش بینی می شود که با استمرار روند کنونی تولید داخل متوقف شود.

لزوم جلوگیری از قاچاق به ویژه محصولات دامی

پورابراهیمی با بیان اینکه هدفگذاری در کالاها در حوزه تولید و مصرف به درستی انجام نشده است، ادامه داد: اگر دولت تصمیمی در حوزه کالاها اتخاذ نکند در تولید این کالاها با مشکل مواجه می شود، لذا سامانه های اطلاعاتی باید براساس برنامه ششم توسعه ایجاد شود تا از زمان واردات محصولات تا نحوه توزیع و مصرف زیر ذره بین قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جلوگیری از قاچاق به ویژه محصولات دامی، تامین مالی مورد نیاز برای بنگاه ها که به سرمایه در گردش 3 برابری نیاز دارند از جمله مباحث طرح شده در نشست کمیسیون با وزیر جهاد کشاورزی و معاونان این وزارتخانه بود./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، گوشت، گوشت قرمز، گوشت مرغ منجمد، گوشت های وارداتی