احمدی لاشکی مطرح کرد؛

وام ازدواج 30 میلیون تومان می شود

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس می گوید وام ازدواج در این کمیسیون از ۱۵ میلیون به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرده و مبلغ آن کاهش پیدا نمی کند.

خانه ملت؛ قاسم احمدی لاشکی در خصوص اینکه بانک ملی اعلام کرده است که حداکثر وام ازدواج برای سال آینده باید 20 میلیون تومان باشد، گفت: دولت نمی تواند از پرداخت وام ازدواج 30 میلیون تومانی شانه خالی کند و مبلغ آن کاهش نخواهد یافت.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: دولت طبق مصوبه کمیسیون تلفیق که اگر به تصویب نهایی مجلس و تایید شورای نگهبان برسد، باید به متقاضیان وام ازدواج که مدارک لازم را دارند 30 میلیون تومان وام ازدواج دهد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس دهم شورای اسلامی در این باره که گفته می شود افزایش مبلغ وام ازدواج باعث می شود جمعیت کمتری از این تسهیلات برخوردار شوند، اظهار داشت: دولت باید متناسب جمعیت متقاضی وام ازدواج در سال 97 به افراد متقاضی تسهیلات ازدواج در سال 98 وام دهد.

وی بیان داشت: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 98 این موارد را جمع بندی و نهایی می کنند تا برای بررسی و تصویب به صحن علنی ارسال شود از این رو پس از تصویب در قوه مقننه دولت نمی تواند مبلغ وام ازدواج را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی پیشنهاد کرد که رقم وام ازدواج باید حداکثر 20 میلیون تومان باشد؛ چراکه اگر مبلغ بالا برود، افراد کمتری می‌توانند از وام ازدواج استفاده کنند و ممکن است مانند سال‌های گذشته صف برای دریافت وام ازدواج تشکیل شود.منابع قرض‌الحسنه محدود است و هر چقدر منابع باشد، همان‌قدر اختصاص خواهد یافت و اگر مبلغ بالا برود، افراد کمتری می‌توانند از وام ازدواج استفاده کنند.

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به مبلغ پیشنهادی و مناسب برای وام ازدواج، تصریح کرد: با توجه به نرخ تورم، تصور این است که رقم وام ازدواج باید ۱۵ تا حداکثر ۲۰ میلیون تومان باشد و اگر این مبلغ به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند باعث ایجاد صف خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دولت در لایحه بودجه سال آینده رقم وام ازدواج را ۱۵ میلیون تومان پیش‌بینی کرده بود، اما کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، رقم وام ازدواج را با افزایش ۱۰۰ درصدی به ۳۰ میلیون تومان افزایش داد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایجاد و یا کنترل تورم، وام ازدواج