یوسفیان ملا مطرح کرد؛

رایزنان اقتصادی در حل مسئله تحریم نقش بسزایی دارند

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس می گوید اگر رایزن های اقتصادی خوب عمل کنند و طراحی استراتژی مشخصی در این راستا داشته باشند، می توان فشار تحریم ها را کاهش داد.

   خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به عملکرد رایزن های اقتصادی در خارج از کشور گفت: وزارت امور خارجه تمام هدف خود را معطوف به مذاکره سیاسی برجام کرد، همچنین برخی مسائل مهمی که در سطح جهان برای این وزارت خانه اتفاق می افتاد باید پاسخگو بود.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در واقع به وزارت خارجه اجازه ندادند که به خودش بیاید و بخواهد با برنامه ریزی و طراحی به مسائل مهمتری بپردازد و دائماً مشغول حل مسائل گذشته بوده است.البته ما قبول داریم که نمایندگی جمهوری اسلامی در کشور های مختلف هم در همه سطوح به خوبی فعال نبود.به طور مثال رایزن فرهنگی شناخته شده نیستند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس اظهار داشت: رایزن های فرهنگی نیز در قالب سازمان ها و موسسه تقریب بین مذاهب و سازمان جهانی اهل بیت اقداماتی برای طلبه ها در خارج از کشور انجام می دهند که ما رایزن فرهنگی را نیز از آنجا می شناسیم و وزارت امور خارجه متأسفانه نتوانسته این دفاتر را ارتقاء دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: انتظار این بود که با وجود آقای ظریف وزارت امور خارجه شامل تحولات عظیم و ویژه ای شود اما این مهم صورت نگرفت البته اقدامات عادی و روزمره انجام می شود منتهی در کل رایزنی های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی ضعیف عمل شد حتی ضعیف تر از قبل.

رایزن اقتصادی باید اشراف کامل روی مسائل منطقه داشته باشد

وی در خصوص نقش رایزن اقتصادی در حل مسائلی مانند تحریم و کم کردن فشار آن گفت: اگر رایزن اقتصادی بر مسائل منطقه احاطه کامل داشته باشد می تواند با محاسبه دقیق بر مسائل و فشار تحریم فائق آید و دائما باید در حال مبادله، ضرب و جمع باشد ، چون از آنها حساب و کتابی مطالبه نمی شود و انتظاری از آنها نداشتند اقدام موثری صورت نگرفت.

یوسفیان ملا گفت: تمام اقدامات وزارت امور خارجه عطف به مذاکرات برجام و غیره...، بود حتی در سفری که بنده داشتم اعلام شد معاونین وزارتخانه جوابگو نیستند و این موضوع به دیگر مسائل ضربه وارد می کند و آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

رایزن اقتصادی باید به روز باشد

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:وزارت امور خارجه باید برنامه مدونی برای رایزن های اقتصادی ترسیم کند تا آنها نیز عملکرد خود را بروز رسانی کند./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، رایزنان اقتصادی