آقاپور علیشاهی مطرح کرد؛

اینستکس برای برطرف کردن نیازها و واردات کالاهای اساسی به کشور

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اینستکس می تواند نگهبان خوبی برای تهاتر طلب های بنگاه های اقتصادی، برطرف کردن نیازها و واردات کالاهای اساسی به کشورمان باشد.

 خانه ملت؛ معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به مزایای اقتصادی راه‌‌اندازی کانال مالی اروپا یا اینستکس برای کشورمان، گفت: در شرایط فعلی که خرید مواد اولیه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و درآمد صادرات غیرنفتی هم نقش مهمی در تعیین درآمدهای لایحه بودجه سال 98 دارد، اینستکس می‌تواند نگهبان خوبی برای تهاتر طلب‌های بنگاه‌های اقتصادی و برطرف کردن نیازها و واردات کالاهای اساسی به کشورمان باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه من دیدگاه بسیار مثبتی نسبت به راه‌اندازی اینستکس دارم، اظهار کرد: زمانی که در بخش اقتصادی بتوانیم کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نظر و نیاز خود را فراهم کنیم، مسلما یک امنیت اقتصادی در کشور حاکم می‌شود و این موضوع هم می‌تواند از بروز احتمالی تلاطم‌های اقتصادی در آینده جلوگیری کند.
وی بیان کرد: ابتدا و در قدم اول کالاهای اساسی از طریق اینستکس به ایران وارد می‌شوند و به نوبت و در مرحله بعدی سایر شرایط هم فراهم خواهد شد اما باید قدم اول برداشته شود.

*قدم اول اینستکس، واردات دارو و مواد غذایی است

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قدم اول راه‌اندازی اینستکس، واردات دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی است و سپس در مراحل بعدی واردات مواد اولیه، صادرات مواد غیرنفتی و ورود کالاها را می‌توان از طریق اینستکس انجام داد.

تاکنون در کمیسیون اقتصادی بررسی اینستکس مطرح نشده است
آقاپور علیشاهی همچنین با اشاره به بررسی گزارش راه‌اندازی اینستکس در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاکنون در کمیسیون اقتصادی بررسی چنین موضوعی مطرح نشده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارزش واردات، ارزش واردات صنعتی ایران