گرمابی مطرح کرد؛

ظرفیت ارزشمند رایزنان اقتصادی کاهش مشکلات اقتصادی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:معاونت های اقتصادی وزرات خارجه باید فعال شوند تا در شرایط تحریم از یک سو زمینه صادرات کالاهای مازاد داخلی را فراهم کنند و از سوی دیگر کالاهای موردنیاز داخل را وارد کنند.

خانه ملت ؛ حمیدگرمابی  با اشاره به عملکرد و نقش رایزن‌های اقتصادی در خارج از کشور، گفت: براساس صحبت‌های انجام گرفته مقرر شد به جای رایزن اقتصادی، معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه ایجاد شود. اگرچه این معاونت شکل گرفته اما تاکنون عملکرد مطلوبی ندارد.

نماینده مردم نیشابور، فیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود:در صورتی که معاونت اقتصادی سفارتخانه‌ها عملکرد مناسبی داشته باشد می‌توانند نقش بازاریاب را برای محصولات تولیدی کشور ایفا کنند و در شرایط تحریم به عنوان تسهیل‌کننده معاملات تجاری و صادرات عمل کنند.

افزایش معاملات تجاری ایران با سایر کشورها در گرو به کارگیری متخصصان با تجربه علم اقتصاد

وی اظهار کرد: افزایش معاملات تجاری ایران با سایر کشورها در گرو به کارگیری متخصصان با تجربه و توانا در علم اقتصاد است. در حال حاضر باید معاونت‌های اقتصادی فعال شوند تا به عنوان بازرگان خارجی از یک سو زمینه صادرات کالاهای مازاد داخلی را فراهم کنند و از سوی دیگر کالاهای موردنیاز داخل را وارد کنند.

رایزن‌های اقتصادی ظرفیت خوبی برای کاهش مشکلات اقتصادی در دوره تحریم‌ دارند

وی با بیان اینکه رایزن‌های اقتصادی ظرفیت خوبی برای کاهش مشکلات اقتصادی در دوره تحریم‌ ایجاد می‌کنند، یادآور شد: اگرچه تحریم‌هایی علیه ایران اعمال شده اما برخی کشورها یا شرکت‌های کوچک، از این تحریم‌ها معاف هستند و می‌توانند به راحتی با کشور ما روابط اقتصادی داشته باشند.

از آنجا که برای برخی کشورهای کوچک قطع ارتباط با آمریکا در زمینه اقتصادی از اهمیت چندانی برخوردار نیست این کشورها ظرفیت خوبی برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران و در نتیجه ارائه خدمات مناسب دارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم استفاده از ظرفیت معاونت اقتصادی وزارت خارجه را مستلزم برنامه‌‌ریزی دانست و خاطرنشان کرد: در صورتی که زمینه مناسبی برای مبادلات اقتصادی کشورهای کوچک با ایران فراهم شود بسیاری از نیازهای اساسی کشورمان از این طریق تامین می‌شود. از آنجا که برای برخی کشورهای کوچک قطع ارتباط با آمریکا در زمینه اقتصادی از اهمیت چندانی برخوردار نیست این کشورها تمام توان خود را برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران و در نتیجه ارائه خدمات مناسب به کار می‌برند.

به کارگیری ظرفیت معاونت‌های اقتصادی سود بسیاری برای کشور به ارمغان می‌آورد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه کمبود بودجه دلیل بی‌توجهی به موضوع بکارگیری رایزن‌های اقتصادی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که افراد توانا و باتجربه در امور تجاری برای معاونت اقتصادی به کار گرفته شود نه تنها هزینه زیادی به وزارتخانه تحمیل نمی‌شود بلکه سودی بسیاری نیز برای کشور به همراه دارد./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها