در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

بررسی پیشنهادات پیرامون ماده واحده بعد از بررسی تبصره های لایحه بودجه ۹۸

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس طی تذکری نسبت به عدم بررسی پیشنهاد نمایندگان در مورد ماده واحده در لایحه بودجه ۹۸ انتقاد کرد.

 خانه‌ملت؛ حمیدرضا حاجی بابایی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه 28 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 در تذکر شفاهی خود با استناد به مواد (195) و (182) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس ماده (195) آیین‌نامه داخلی در صورتی که نمایندگان نسبت به اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس تخلفی را که مربوط به همان ماده واحده باشد مشاهده کنند حق دارند بلافاصله مورد تخلف را قبل از رأی‌گیری اعلام کنند و این در حالی است که شما از این تذکر عبور کردید.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس بند (4) ماده (182) آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی پس از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه مطرح می‌شود.

وی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که ماده واحده مربوط به تغییر سقف درآمدها مطرح شد نمایندگان می‌توانستند در این رابطه پیشنهاد ارائه دهند اما شما گفتید بعد از بررسی کامل ماده واحده بررسی می‌شود و این در حالی است که در شرایط کنونی مجلس به کلیات لایحه بودجه رأی داده، سقف درآمدها تعیین شده و اگر جلوتر رویم پیشنهاد نمایندگان در رابطه با ماده واحده قابل طرح نخواهد بود.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به نماینده مردم همدان افزود: این امکان وجود دارد که در بررسی اجزا به درآمدها اضافه شود ضمن این که شما در هیئت رئیسه در جریان بودید که اگر ابتدا ماده واحده سقف درآمد را تصویب کنیم نمایندگان قدرت مانور نخواهند داشت و نمی‌توانند پیشنهاد اضافه بر سقف درآمدها را ارائه دهند بنابراین ما معمولاً کلیات را بررسی می‌کردیم، جمع می‌زدیم و بعد ماده واحده درآمدهایش را می‌نوشتیم و این به نفع نمایندگان است که بتوانند با این روش پیشنهاد ارائه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ماده واحده مجموعه تصمیماتی است که ذیل آمده پس بنابراین باید روی آن تأمل کنیم و چون این روال نبوده است باید این موضوع را مورد مطالعه قرار دهیم./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش بودجه، اولویت های اجرایی سال اجرایی بودجه