نوریان مطرح کرد؛

عدم کنترل مرزی از سوی دولت مرکزی پاکستان عامل اصلی نفوذ تروریست ها

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است پاکستان به علت برخی وعده های اقتصادی عربستان سعودی که زودگذر و موقتی است کنترل مرزهای خود را رها کرده است.

خانه ملت؛ اردشیر نوریان با اشاره به حمله تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت 27 تن از پاسداران رشید انقلاب شد، گفت: عدم کنترل مرزی از سوی دولت مرکزی پاکستان عامل اصلی نفوذ تروریست ها به خاک کشور ایران است.

نماینده مردم شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: دولت ایران و پاکستان از دیرباز حسن همجواری داشته و در تاریخ دارای روابط بی حادثه و مسالمت آمیز بوده ایم اما متأسفانه در پی تحولات اخیر ارتباطات ویژه ای بین برخی رهبران پاکستان و سران سعودی برقرار و باعث شده عربستان از خلاءهای اقتصادی در این کشور نهایت سوءاستفاده را ببرد.

وی افزود: سران عربستان سعودی با وعده و وعید به دولت پاکستان از اهرم فشاری بهره می برند و از این طریق نفوذ خود را در هیأت حاکمه دولت پاکستان اعمال می کنند.

نوریان ادامه داد: متأسفانه در برخی مواقع به خصوص کوتاهی های دولت پاکستان در کنترل مرزهای مشترک خود با جمهوری اسلامی باعث شده گروه های تکفیری این مناطق را جولانگاه خود شناخته و علیه ایران اقدامات تروریستی داشته باشند اخیرا نیز گروه های تروریستی عملیات انتحاری در مرز انجام دادند که 27 تن از پاسداران شهید شدند.


این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه تأکید کرد: کوتاهی دولت مرکزی پاکستان در کنترل مرزها خلاف اصول حسن همجواری است و آنها باید پاسخگو بوده و همکاری بیشتری با جمهوری اسلامی برای اقدام امنیتی در مرز مشترک دو کشور و کنترل گروهک های تروریستی داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر امنیت ملی کشورمان مورد مخاطره باشد حق ماست که برای ایمن کردن نوار مرزی خود اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم، عنوان کرد: اگر دولت پاکستان رویه تساهل با گروه های تروریستی را پیش گیرد ما این حق را برای خود قائل هستیم تا اقدام پیشگیرانه داشته باشیم.

نوریان ادامه داد: سعودی ها می دانند فضای حاکم بر پاکستان فضای سازماندهی شده علیه جمهوری اسلامی نبوده و ملت پاکستان دوست و برادر ملت ایران هستند و تنها برخی نحله های دولت پاکستان با سعودی همکاری دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه کشور مسلمان و بزرگ پاکستان نباید به خاطر برخی وعده های سعودی کنترل مرزها را رها کند، خاطرنشان کرد: کمک های اقتصادی عربستان به پاکستان موضوعی زودگذر و موقتی است و پاکستان نباید به خاطر این وعده ها، روابط خود با ایران را خدشه دار کند./
 

برچسب ها

آل سعود، اخبار برگزیده، ارزش های انقلاب اسلامی، ترور، تروریست ها، تروریستها، زاهدان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عربستان، مرز، پاکستان