در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

کارانه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها مشمول مالیات پلکانی می شود

نمایندگان مجلس با دریافت مالیات پلکانی از کارانه اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی موافقت کردند.

خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی صبح سه‌شنبه ( 30 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با پیشنهاد اصلاح و رفع ابهام بند(الف) تبصره 6 این لایحه با 137رأی موافق، 48 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. همچنین نمایندگان در ادامه بند (الف) تبصره 6 این لایحه مبنی بر دریافت مالیات پلکانی از کارانه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی را به تصویب رسانند.

بنابراین گزارش در این تبصره مالیات به صورت پلکانی از ۱۰ تا ۳۵ درصد و بر اساس دستمزدها محاسبه شده بود، اما استثنایی آمده که حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی، حق‌التدریس، حق‌التحقیق و حق پژوهش ۱۰ درصد محاسبه شود.

همچنین احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس در پیشنهادی خواستار حذف این استثنا شد و گفت: باید اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و دانشگاه علوم پزشکی نیز مانند سایرین به صورت پلکانی براساس درآمد خود مالیات بپردازند اما نمایندگان با حذف این استثنا مخالفت کردند.

در ادامه محمد دهقان نماینده مردم چناران و طرقبه و نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی پیشنهادی را ارائه داد که براساس آن از کارانه اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و دانشگاه های علوم پزشکی مالیات پلکانی دریافت شود و شامل معافیت‌ها نباشند.

محمدعلی ابطحی نیز در موافقت با این پیشنهاد با اشاره به گزارش مرکز پژوهش ها مبنی بر وجود ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی، گفت: شرایط تحریمی اقتضا می کند دولت و مجلس گام های مهمی برای اصلاح نظام مالیاتی بردارند.

این گزارش می‌افزاید: پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه نیز با این پیشنهاد موافق است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اساتید دانشگاه، صحن علنی