حسن بیکی مطرح کرد؛

نقش آمریکا در نزاع هندوستان و پاکستان

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به تشریح علل تشدید تنش ها میان هندوستان و پاکستان و نقش آمریکا و عربستان در این بازی پرداخت.

خانه ملت؛  به تحلیل روابط هندوستان و پاکستان پرداخت و گفت: عربستان به دنبال ایجاد اختلاف شدید میان هندوستان و پاکستان است، در این مسیر پول زیادی خرج کرده و ضمن در اختیار قرار دادن تجهیزات نظامی به ارتش پاکستان، از این کشور نیروی نظامی به ارتش خود اضافه می کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: عربستان به دنبال بیرون راندن چین از پاکستان است و از سوی دیگر قصد دارد با تلف کردن نیروی نظامی هندوستان، قدرت بالقوه این کشور را نیز تضعیف کند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر هند و پاکستان با هم هماهنگی داشته و تبدیل به قدرت بزرگ شوند، تبدیل به یک عنصر خطرناک برای آمریکا و عربستان خواهند شد، عنوان کرد: داعش در سوریه شکست خورد و نیروهای داعش به وسیله آمریکا به افغانستان منتقل شدند لذا اکنون باید آمریکا از آنها نگهداری کند که همین امر سبب شده بخش اقتصادی آمریکا شدیدا در مخاطره قرار بگیرد.

حسن بیکی در ادامه با اشاره به ابتکار جمهوری اسلامی برای تشکیل یک اتحاد برای مبارزه با تروریسم میان ایران، روسیه، چین، افغانستان، هندوستان و پاکستان، اظهار داشت: همین اتحاد باعث عصبانیت آمریکا در نتیجه منجر به افزایش اقدامات تروریستی شد که یکی از راه حل آنها برای زمین زدن این اتحاد، افزایش تنش ها میان هندوستان و پاکستان است تا با جنگ باعث عقب ماندگی آنها شود.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در ادامه به نقش جیش محمد در حمله تروریستی اخیر در کشمیر که منجر به کشته شدن 40 تن از نظامیان هندی شد اشاره و بیان کرد: این گروهک تروریستی در سطح کلان قدرت ایفای نقش ندارد و صرفا قادر به عمل چند انتحاری است اما گروه های تروریستی اصلی داعش و طالبان در آن مناطق هستند.

وی در ادامه تأکید کرد: حل موضوع قطع روابط هند و پاکستان بستگی به قدرت چانه زنی چین و روسیه دارد و در این بین پاکستان نباید همکاری های خود با ایران را به خاطر پول های سعودی زیر سوال ببرد بلکه باید اجازه دهد ایران با آنها همکاری نظامی کرده و نقاط کوری که پاکستان به آن دسترسی ندارد و محل استقرار تروریست ها است را مورد حمله قرار دهد.

حسن بیکی ادامه داد: پاکستان در گذشته از ایران این درخواست را داشته که این حملات انجام شود از این رو ایران نباید حمایت معنوی خود را از پاکستان بردارد و ضمن این حمایت ها باید گوشزدهای جدی به دولت مرکزی پاکستان داشته باشد تا در تدمین امنیت مرزهای خود تلاش کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: این روزها چین توانسته بودجه خود را به 20 تریلیون دلار برساند که همین امر برای آمریکایی ها احساس خطر ایجاد کرده است چرا که اکنون چینی ها می توانند با توجه به شرایط اقتصادی در بازی تسلیحاتی با آمریکا مقابله کرده و قدرت خود را افزایش دهند.

وی افزود: آمریکا قصد دارد کشورهایی را که چین در آنها قصد سرمایه گذاری دارد به نوعی به مرز نابودی بکشاند که یکی از این کشورها پاکستان است که چین در بندر گوادر آن 500 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلایم در پایان با بیان اینکه هندوستان جزء قدرت های آینده جهان است، خاطرنشان کرد: امروز هندوستان در بندر چابهار ایران اقدام به سرمایه گذاری کرده و تمام این سرمایه گذاری ها در منطقه باعث شده آمریکا از این کشورها عصبانی باشد و با استفاده از نیروی عربستان سعودی بر آنها اعمال نفوذ کند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، جمهوری اسلامی ایران، هندوستان، پاکستان