بروجردی مطرح کرد؛

روند فعالیت و تصمیم گیری درباره ایجاد ابزار ویژه مالی اروپا با ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:بدقولی اروپا شاید از نظر زمانی با موضع گیری جدی روبه رو نشد،اما بدون شک درباره محتوا و پیوست های کانال اروپا نمی تواند شرط و شروط تعیین کند.

 خانه ملت ؛ علاالدین بروجردی درباره روند فعالیت و تصمیم‌گیری درباره ایجاد ابزار ویژه مالی اروپا با ایران INSTEX" گفت: اروپا تا به امروز نتوانسته استقلال قابل توجهی نسبت به آمریکا از خود نشان دهد. متاسفانه تحت جو خروج آمریکا از برجام آنها نیز کارنامه قوی و قابل قبولی در خصوص اجرای مفاد برجام از جانب غرب نداشتند.

بروجردی با بیان این که کانال مالی ایران و اروپا با تاخیر به نقطه آغاز فعالیت رسیده است، گفت: اروپا در زمان‌بندی آغاز فعالیت کانال مالی با ایران تخلفات جدی داشته و بدقولی اروپا شاید از نظر زمانی با موضع‌گیری جدی روبه‌رو نشد اما بدون شک درباره محتوا و پیوست‌های کانال اروپا نمی‌تواند شرط و شروط تعیین کند.

وی در خصوص درباره مشروط شدن اینستکس به پیوستن ایران به FATF تاکید کرد: روند بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام روندی در حوزه سیاست داخلی ایران است و اروپا نمی‌تواند فعالیت کانال مالی ایران و اروپا را منوط به تصویب این موضوع کند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس تصریح کرد: مسیر قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران شفاف و روشن است و کار طبق روال قانونی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش می‌رود نه بر اساس برنامه‌ریزی اروپا درباره کانال مالی با ایران.

بروجردی همچنین با ابراز امیدواری از این که "INSTEX" مانع افزایش قیمت دلار شود، تاکید کرد: موضوع مهم در راه‌اندازی هرچند با تاخیر زیاد این کانال جدا شدن مسیر اروپا از آمریکا در مسیر برجام است البته باید درخصوص مواردی از قبیل پوشش فروش نفت و دریافت درآمدهای این موضوع در سازوکار کانال مالی رایزنی و دقت های لازم صورت بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص رویکرد واشنگتن در قبال این کانال بیان کرد: به هر حال این کانال و اجرای مفاد برجام آزمون پیش روی اروپاست./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا