محمدی مطرح کرد؛

ساماندهی مراکز آموزش عالی

عضو کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از رشد فزاینده دانشگاه در کشور گفت: این وضعیت، چهره علمی نامناسبی را برای کشور ایجاد کرده است.

 خانه ملت ؛ داود محمدی در خصوص بحث ساماندهی مراکز آموزش عالی توسط وزارت علوم گفت: یکی از اقدامات شایسته ای که وزرات علوم می تواند برای رسیدگی به وضعیت دانشگاه های کشور انجام دهد، بحث ساماندهی آموزش عالی است؛ چراکه می تواند با بررسی های میدانی و دقیق، آنجاهایی که نیاز است، دانشگاه ایجاد کرده و آنجاهایی که نیازی به دانشگاه نیست، تعیین وضعیت شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته با رشد فزاینده دانشگاه در کشور مواجه بودیم، از جهتی دانشگاه آزاد در اقصی نقاط کشور رشد پیدا کرد و ازطرفی دیگر دانشگاه پیام نور و علمی و کاربردی نیز به همین منوال در کشور گسترش پیدا کردند که این امر چهره نامناسبی برای فضای علمی در کشور ایجاد کرده است.

وزارت علوم تنها نهاد رسمی در امر ساماندهی آموزش عالی کشور

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: به تبع افزایش دانشگاه در کشور تنها نهاد رسمی که متولی امر رسیدگی به وضعیت دانشگاه ها و ساماندهی آموزش عالی است،وزارت علوم می باشد که شورای گسترش آموزش عالی باید به طور دقیق و با انجام مطالعات و بررسی های لازم ساماندهی آموزش عالی را انجام دهد چرا که این امر، از لحاظ اجتماعی و سیاسی برای کشور تبعات دارد که این امر نیازمند دقت فراوان و دوری از شتابزدگی است.

صندلی های خالی در دانشگاه ها رو به افزایش است

وی تصریح کرد: بسیاری از دانشگاه های کشور وضعیت نابسامانی دارند؛ چراکه تعداد صندلی های خالی دراین دانشگاه ها رو به افزایش است و حتی نیروی هیات علمی لازم در این دانشگاه ها وجود ندارد که وزارت علوم و شورای گسترش باید این دانشگاه ها را شناسایی کرده و وضعیت آنها تعیین تکلیف شود.

امکانات و تجهیزات بسیاری از دانشگاه ها مناسب نیست

محمدی افزود: طبق گزاراشات واصله علاوه بر مشکلات مذکور، بسیاری ازاین دانشگاه ها امکانات و شرایط لازم برای تدریس را دارا نیستند و باتوجه به اینکه دوره تحصیلات دانشکاهی نیازمند فرایند تحقیق و پژوهش است و اگر امکانات لازم فراهم نباشد، باعث بوجود آمدن مشکلات بسیاری خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: وظیفه وزرات علوم ساماندهی آموزش عالی در کشوراست؛ بنابراین کشوری مسیر توسعه و پیشرفت را بسرعت طی می کند که بتواند از آموزش عالی پیشرفته ای برخوردار باشد که ساماندهی آموزش عالی می تواند بسیاری از مشکلات و موانع پیشرفت علمی در کشور را مرتفع کند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، دانشگا ه ها، وزارت علوم