پورابراهیمی مطرح کرد؛

اصلاح ساختاری اقتصاد در بررسی بودجه لحاظ شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به برگزاری جلسات متعدد بررسی لایحه بودجه اصلاح ساختاری مدنظر مقام معظم رهبری اعمال نشده است و تقریبا با بودجه سنوات قبلی تفاوتی ندارد.

خانه ملت؛  محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در نشست علنی صبح امروز (دوشنبه، 6 اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور، در اخطاری با استناد به اصل 110 قانون اساسی، گفت: در زمان ارائه لایحه بودجه 15 آذرماه توسط دولت مقام معظم رهبری نقطه نظراتی را مطرح نمودند که مهم ترین آن عدم تطابق بین لایحه بودجه با وضعیت پیرامونی کشور بود که اصلاح ساختاری بودجه و ساختار اقتصادی را مطرح کردند، در این راستا دولت مقرر شد اصلاح ساختار را در حوزه های مختلف بودجه ارائه کند اما متاسفانه علیرغم گذشت چند ماه هیچ اصلاحی صورت نگرفت.

وی افزود: حال در زمان بررسی لایحه بودجه باید اصلاحات ساختاری انجام بگیرد، رئیس جمهور طی نامه ای به مقام معظم رهبری فرصت 4 ماهه ای را برای اصلاح بودجه درخواست کرد اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفت، اگر بخواهیم اصلاح ساختار را خارج از بودجه سال 98 انجام دهیم زمان کشور و وضعیت کشور اجازه نمی دهد.

پورابراهیمی گفت: موضوع بسیار مهمی که در کشور غفلت می شود این است که بعد از جلسات متعدد مجلس که در جهت بررسی لایحه بودجه برگزار شد تقریبا با بودجه سنوات گذشته تفاوتی پیدا نکرده است. اصلاح ساختاری مدنظر مقام معظم رهبری در پایان سال 97 اعمال می شود یا در طول سال 98؟ ما اصلاح ساختار را در بودجه باید ببینیم، تکلیف مجلس در این شرایط چیست.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به تذکر پورابراهیمی گفت: پیشنهاد آقای دهقان تفاوت زیادی با درخواست مقام معظم رهبری ندارد چرا که رهبری به اصلاح ساختاری بودجه اشاره کردند و چابک سازی اداره کشور و رسیدگی به وضعیت صندوق ها و یارانه ها باید حل شود، این مسئله شفافیتی که در لایحه بودجه آمده اشکال قانون اساسی ندارد و خوب و بد آن باید در مجلس تعیین شود، اشکالی از لحاظ اخطاری که فرمودید وارد نیست./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اولویت های اجرایی سال اجرایی بودجه، رهبر معظم انقلاب، رهبر معظم انقلاب اسلامی