در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

تخصیص منابع تا سقف ۱۰ هزار میلیارد برای بازیافت پسماندهای مخرب

با موافقت نمایندگان مجلس، منابع تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال به منظور بازیافت پسماندهای مخرب در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور قرار می گیرد.

 خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی نوبت اول امروز (سه شنبه، 7 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با بند "ی" تبصره 6 ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس بند "ی" تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه سال 98؛ در اجرای بندهای (ث) و (ص) ماده (38) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود عوارضی را که توسط دولت تعیین می‌شود دریافت و به ردیف درآمدی شماره 160189 واریز کند. منابع وصولی تا سقف ده هزار میلیارد(000،000،000،000،10) ریال از محل ردیف 45-530000 جدول شماره (9) این قانون در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرار می‌گیرد تا با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی مصرف شود. آیین‌نامه اجرائی این بند مشتمل بر میزان عوارض هر کالا، فهرست کالاهای مشمول، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالاها و فرآیند اجرائی به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه‌های کشور، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

در ادامه نمایندگان مجلس با کلیات بخش هزینه ای تبصره 6 و اصلاحات صورت گرفته در آن با 141 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند./
مجلس شورای اسلامی - بررسی لایحه بود

برچسب ها

اخبار برگزیده، ساماندهی پسماندها، صحن علنی، مدیریت پسماند