مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

وضعیت گسترش هوش مصنوعی در آلمان

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با بررسی روند گسترش هوش مصنوعی در جهان ، این موضوع را در کشور آلمان مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی این مرکز در گزارشی با عنوان « هوش مصنوعی در جهان (2)(جمهوری فدرال آلمان)» آورده است؛ در حالی که بسیاری از جنبه‌‌های زندگی ما در حال دیجیتالی‌‌شدن هستند و در شرایطی که عصر جدید فناوری بر اطلاعات و داده‌‌ها متمرکز است، هوش مصنوعی می‌‌تواند با استفاده از این داده‌‌ها به ما در انجام امور گوناگون کمک کند.

این گزارش می افزاید مقصود از هوش مصنوعی به طور کلی سامانه‌‌های رایانه‌‌ای و رباتی است که قادر به درک محیط پیرامون، تفکر، استدلال، یادگیری و در نهایت تصمیم‌‌گیری و عمل هستند و پیدایش این دانش نوین و پیشرفت و پختگی آن در دهه اخیر با فرصت‌‌ها و چالش‌‌هایی همراه است که غفلت دولت، حاکمیت، جامعه، اقتصاد و علم از آنها، هر کشور در حال توسعه‌‌ای را به مخاطره‌های پیش‌‌بینی‌ناپذیری دچارخواهد کرد.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح می کند بررسی روند تحولات، قانونگذاری‌‌ها، قوانین، برنامه‌‌ها، چشم‌‌اندازها، سرمایه‌‌گذاری‌‌ها و نهادسازی‌‌ها در دیگر کشورها می‌‌تواند پس از بومی‌‌سازی مفاهیم به ما در مسیر توسعه این دانش کمک کند. یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه که در سال‌‌های اخیر با تکیه بر اقتصاد قوی، سیاست‌‌های هوشمندانه و نهادهای علمی برجسته خود کوشیده است از راه‌‌های گوناگون به دستاوردهای هوش مصنوعی و چشم‌‌انداز آینده آن واکنش نشان داده و بدین‌سان جایگاه عالی خود را در این دانش تثبیت کند، آلمان است.

در این گزارش مروری بر سیر تاریخی تحول هوش مصنوعی، چهره‌‌های تأثیرگذار، مراکز مهم هوش‌‌پژوهی و مفاهیم خاص این حوزه در آلمان ارائه می‌‌شود. از نشانه‌‌های اهمیت تحولات هوش مصنوعی در آلمان تدوین «راهبرد هوش مصنوعی دولت فدرال آلمان» است که به عنوان چارچوبی برای سیاست‌‌های کلی به تازگی از سوی دولت آلمان منتشر شده و در گزارش حاضر به مهم‌‌ترین مفاهیم آن اشاره می شود.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.