گودرزی مطرح کرد؛

اهداف برگزاری مذاکرات دوحه بین آمریکایی ها و طالبان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد منافع آمریکا با حضور نظامیانش در افغانستان و ایجاد تنش در این کشور حفظ خواهد شد لذا مذاکرات دوحه نتیجه نخواهد داشت.

  خانه ملت؛ مسعود گودرزی با اشاره به اهداف برگزاری مذاکرات دوحه بین آمریکایی ها و طالبان، گفت: آمریکایی ها طی چند مدت گذشته نشست های مستمری با طالبان برگزار کردند اما به دلیل زیاده خواهی هایشان هنوز به نتیجه ای دست نیافته اند که بیانگر شکست سیاست راهبردی آنها در افغانستان است.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افغانستان امروزه بیش از هر زمان دیگری به صلح و پایداری نیاز دارد، اظهار کرد: بر این اساس دولت مرکزی افغانستان برای گفتگو با طالبان زمینه را فراهم کرده که برای تحقق آن نیازمند رودررو شدن این دو مجموعه است.

وی با اشاره به اینکه دخالت کشورهایی مانند آمریکا در شکل گیری روند صلح در افغانستان قابل تامل است، ادامه داد: در واقع کاخ سفید در مذاکرات قبلی خود با طالبان عنوان کرد که قصد خروج نظامیانش از افغانستان را دارد اما باید اذعان کرد این امر شوی سیاسی است زیرا منافع آمریکا با حضور نظامیانش و ایجاد تنش در این کشور حفظ خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه نباید فراموش کرد حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان به نوعی جبران خلاء حضور در آسیای میانه و مرکزی است، تصریح کرد: این مهم در حالیست که چنین موضوعی برای روس ها امری آسیب زا است و بر این اساس مشاهده می شود سن پترزبورگ نیز تلاش کرد با طالبان نشستی را برای بازگشت ثبات به این کشور برگزار کند.

گودرزی با اشاره به طرح پنتاگون برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، افزود: طرحی توسط پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تهیه شده و طبق آن باقیمانده نیروهای بین‌المللی نیز همزمان با نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد اما هنوز این مهم به صورت رسمی اعلام نشده است؛ البته باید یادآور شد که طبق رفتار سیاسی مسئولان کاخ سفید تحقق چنین موضوعی محال خواهد بود زیرا دیگر روسای جمهور این کشور نیز چنین شعاری را سر داده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیداوریم کابل هرچه سریع تر به ثبات بازگردند اما شواهد نشان می دهد که مذاکرات دوحه بین آمریکایی ها و طالبان همانند مذاکرات هانوی به نتیجه نخواهد رسید./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، افغانستان، داعش، طالبان