حسن بیکی مطرح کرد؛

اهمیت نقش آفرینی ایران برای بازگرداندن ثبات به منطقه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد ایران با هند و پاکستان روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی خوبی دارد و این ویژگی می تواند زمینه ساز میانجی گری کشورمان محسوب می شود.

 خانه ملت ؛ ابوالفضل حسن بیکی با اشاره به افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان و اهمیت نقش آفرینی ایران برای بازگرداندن ثبات به منطقه، گفت: همگان به خوبی می دانند ایران در خاورمیانه نقش مهم و استراتژیکی را ایفا می کند و همین امر سبب شده کشورمان در توازن بخشی و ثبات در منطقه تاثیر گذار باشد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امروزه ایران یکی از بازیگران مهم در منطقه محسوب می شود و این در حالیست که همجواری با کشور پاکستان نیز ظرفیت مضاعفی برای همکاری های راهبردی با همسایگان را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ظرفیت فوق پاکستان اقدام به دعوت از ایران برای میانجی گری بین این کشور و هند کرده است، ادامه داد: باید یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران با هند نیز روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی خوبی دارد و این ویژگی نیز می تواند زمینه ساز میانجی گری کشورمان محسوب می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه آمریکایی ها از ایجاد تنش بین هند و پاکستان بهره خوبی می برند از این رو مشاهده می شود که در موضع گیری هایشان تناقض وجود دارد، اظهار کرد: این مهم در حالیست که درخواست پاکستان از ایران برای میانجی گری و بازگرداندن صلح بین دو کشور نیز دسیسه های ایالات متحده در منطقه را خنثی می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم با بهره گیری از ظرفیت های وزارت امور خارجه و گروه های پارلمانی کشورمان زمینه بازگشت ثبات در روابط پاکستان و هند ایجاد شود.

به گزارشخبرگزاری خانه ملت، در پی افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان، کشورهای جهان از این دو قدرت هسته‌ای خواستند که خویشتن‌داری کرده و از هر گونه درگیری پرهیز کنند.

در این راستا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی تلفنی با همتای پاکستانی خود ضمن ابراز تأسف از درگیری‌های بوجود آمده میان دو کشور هند و پاکستان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات دو کشور اعلام و طرفین را به خویشتنداری و انجام هر چه سریع‌تر گفت‌وگو دعوت کرد.

گفتنی است، سفارت جمهوری اسلامی پاکستان در تهران نیز از دولت جمهوری اسلامی ایران مصرانه تقاضا می‌کند که نقشی فعال در تنش زدایی و یافتن راه حلی صلح آمیز برای این معضل ایفا کند./

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، شبکه های برون مرزی، مرزبان، مرزنشینان، هندوستان، پاکستان