جمالی نوبندگانی مطرح کرد؛

اروپایی ها باید هزینه های برجام را پرداخت کنند

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد اروپایی ها باید هزینه های برجام را پرداخت کنند و قرار نیست ایران در این زمینه متضرر شود زیرا خویشتن داری کشورمان حدی دارد.

خانه ملت ؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی  با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام و دستاوردهای این دوره از مذاکرات در وین، گفت: کشورمان در برجام از بسیاری حقوق حقه خود برای غنی سازی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای چشم پوشی کرد تا به دنیا نشان دهیم اهل مذاکره و تعامل هستیم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید یادآور شد در زمان اوباما و قبل از خروج یکطرفه ترامپ از برجام، آمریکایی ها اقدام خاصی نسبت به تعهدات برجام انجام نداده بودند و حتی در برخی از زمینه ها تحریم های جدیدی وضع کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه اروپایی ها در مواجه با برجام صرفا با موضع اینکه برجام توافقنامه خوبی است در حوزه سیاسی توقف کرده اند، ادامه داد: این مهم در حالیست که اروپایی ها با طرح مباحث موشکی، حقوق بشر، ایجاد اختلال در روابط دیپلماتیک و اخراج دیپلمات های کشورمان درصدد فرار رو به جلو و سر باز زدن از اجرای تعهداتشان هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: به عنوان مثال رفع تحریم‌ها که امکان عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می‌دهد، یک بخش حیاتی از برجام است که اروپایی ها همواره بر آن صحه گذاشته اند اما در عمل اقدامی برای تحقق آن انجام نداده اند.

جمالی نوبندگانی با اشاره به اینکه اروپایی ها باید هزینه های برجام را پرداخت کنند و قرار نیست ایران در این زمینه متضرر شود، افزود: در این بین باید اذعان کرد خویشتن داری جمهوری اسلامی ایران نیز حدی دارد زیرا تعهداتمان را اجرایی کرده و بر حسن اجرای آن پایداری کرده ایم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تصور نمی شود اروپایی ها خیلی وقت داشته باشند برای گفتار درمانی در برجام و باید هر چه سریع تر دست به اقدامات عملی بزنند؛ در واقع اروپایی ها در توافقی نانوشته با آمریکایی ها وقت کشی های بسیاری کردند تا شاید دسیسه های ایالات متحده محقق شود اما در واقعیت با شکست روبرو شدند و اکنون بر دوراهی سختی قرار گرفته اند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا و آمریکا در برخی از موارد به صورت سطحی اختلافاتی دارند اما در تقابل با ایران وحدت نظر دارند، البته تاکتیک هایشان متفاوت است، خاطرنشان کرد: بنابراین شاید بتوان با حفظ عزت و مصلحت روابط با اروپا را حفظ کنیم اما نباید به اروپایی ها دل ببندیم و در زمین آنها بازی کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها در وین برگزار شد.

بر این اساس، سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی در مذاکره با ۱+۴ در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با تاکید بر اینکه مذاکرات خوبی انجام داده‌اند، گفت: به اعضای برجام و طرف اروپایی تذکر دادیم که کانال مالی تنها یکی از تعهدات آنهاست.

عراقچی گفت: معتقدیم از طریق برجام می‌توانیم مسیرهایی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کرد البته دولت ایران به اینها صرفاً متکی نیست و همه راه حل های ممکن را بررسی می‌کند اما هر چه بتوانیم مسیر را با ظرفیت‌تر کنیم بهتر است اما اتکا ما لزوماً به اروپا و برجام نیست./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها