صفاری نطنزی مطرح کرد؛

سند برجام ضمانت اجرایی مفاد آن محسوب می شود

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد کشورمان از اروپا جدیت و انتظار بیشتری را داشت اما اروپایی ها مسئولیت ها را به یکدیگر واگذار می کنند و این امر سبب زمان بر شدن تحقق منافع برجامی شده است.

خانه ملت ؛ صفاری نطنزی با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام و دستاوردهای این دوره از مذاکرات در وین، گفت: سند برجام ضمانت اجرایی مفاد آن محسوب می شود چون توافقنامه ای بین المللی است اما باید اذعان کرد که کلیت برجام از ابتدا خوب محافظت نشده و غربی ها تعهداتشان را عملیاتی نکرده اند.

نماینده مردم نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورمان تعهداتش را اجرایی کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش های خودش بر آن صحه گذاشته است، اظهار کرد: در واقع اجرای مفاد برجام به صورت گام به گام صورت نگرفته و اروپایی ها صرفا در کلام خودشان بر لزوم رفع تحریم ها تاکید کرده اند اما در عمل رخدادی محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه طبق مذاکرات وین باید صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی تداوم می یافت اما امروزه مشاهده می شود که ایالات متحده تحریم های شدیدی را در این عرصه اعمال کرده است، ادامه داد: البته اروپایی ها تلاش کردند با راه اندازی کانال های مالی مستقل مانند اینستکس و SPV زمینه تداوم موراد فوق را برای جابجایی درآمدهای نفتی فراهم کنند اما تا اجرای آن زمان زیادی طول می کشد که این موضوع نیز امری قابل تامل است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه کشورمان از اروپا جدیت و انتظار بیشتری را داشت اما مشاهده می شود که اروپایی ها مسئولیت ها را به یکدیگر واگذار می کنند و این امر سبب زمان بر شدن تحقق منافعمان شده است، تصریح کرد: در واقع حفظ و ارتقا روابط گسترده‌تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران اسلامی نکته قابل تاملی است که باید محقق میشد اما به دلیلی جدی نبودن طرف های برجامی به نتیجه مطلوب نرسیده است.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اروپایی ها در زمان محدود و سریع تری باید تعهدات برجامی و موضوعات مذاکرات وین را اجرایی کنند زیرا افکار عمومی دنیا متوجه بدعهدی های صورت گرفته در برجام است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها در وین برگزار شد.

بر این اساس، سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی در مذاکره با ۱+۴ در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با تاکید بر اینکه مذاکرات خوبی انجام داده‌اند، گفت: به اعضای برجام و طرف اروپایی تذکر دادیم که کانال مالی تنها یکی از تعهدات آنهاست.

عراقچی گفت: معتقدیم از طریق برجام می‌توانیم مسیرهایی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کرد البته دولت ایران به اینها صرفاً متکی نیست و همه راه حل های ممکن را بررسی می‌کند اما هر چه بتوانیم مسیر را با ظرفیت‌تر کنیم بهتر است اما اتکا ما لزوماً به اروپا و برجام نیست./

 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها