شاعری مطرح کرد؛

ضرورت کاهش تولید محصولات آب بر

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید: حدود یک میلیون ۸۰۰ هکتار از اراضی کشور در پوشش آبیاری نوین قرار گرفته اند هرچند اراضی آبی در ایران حدود ۶میلیون هکتار است.

 خانه ملت ؛ علی محمد شاعری  با اشاره به عوامل موثر در کاهش مصرف و هدررفت آب در کشور و راه‌های ممانعت از این اتفاق، گفت: حدود 90 درصد مصرف و هدررفت آب در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد و 10درصد باقی مانده میان آب شرب، مصرف صنعتی و حقابه‌های محیط زیستی تقسیم می‌شود لذا برای حل معضل آب در کشور باید ابتدا مصرف بیش اندازه آب در بخش کشاورزی حل شود.

حدود 90 درصد مصرف و هدررفت آب در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد و 10درصد باقی مانده میان آب شرب، مصرف صنعتی و حقابه‌های محیط زیستی تقسیم می‌شود لذا برای حل معضل آب در کشور باید ابتدا مصرف بیش اندازه آب در بخش کشاورزی حل شود
راندمان بهره‌‎برداری از آبیاری 40 درصد است و 60 درصد آب تلف می‌شود

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلی‌ترین راه برای جلوگیری از هدررفت آب در عرصه کشاورزی راه‌اندازی سامانه‌های نوین آبیاری است، افزود: آبیاری در بسیاری از اراضی کشور با روش‌‎های سنتی و باز انجام می‌شود به همین دلیل میزان تبخیر و هدررفت آب بسیار بالا است و طبق آخرین گزارش‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت راندمان بهره‌‎برداری از آبیاری در کشاورزی ایران 40 درصد است و 60 درصد آب تلف می‌شود.

ضرورت کاهش تولید محصولات آب‌بر

وی با اضافه کرد: تصفیه فاضلاب‌های روستایی و شهری راه دیگری برای جلوگیری از هدررفت آب و استفاده این آب در مصارف صنعتی است، کاهش تولید محصولات آب‌بر ازجمله راهکارهای دیگر است که با بکارگیری آن‌ها میزان راندمان هدررفت آب کاهش پیدا خواهد کرد.

هوشمندسازی کنترل‌های آب به‌منظور کاهش مصرف آب شرب

شاعری در حالی که معتقد است با بکارگیری راهکارهای فوق می‌توان هدررفت آب در حوزه کشاورزی را از 90 درصد به 60 درصد رساند، ادامه داد: برنامه ششم توسعه کشور نیز کاهش مصرف آب در کشاورزی را الزام کرده است ضمن آنکه برای کاهش مصرف آب شرب نیز باید کنترل‌های آب را در منازل، واحدهای صنعتی و تجاری هوشمندسازی کرد.

میزان مصرف سرانه آب برای هر نفر در آلمان 120 لیتر؛ در ایران 200 لیتر

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نباید به ساختمان‌های نوساز که تجهیزات هوشمندسازی مصرف آب را نصب نکرده‌اند پایان کار داده شود، تاکید کرد: برخورد جدی با پرمصرف‌ها راهکار دیگری است که باید جهت کاهش مصرف آب شرب اعمال شود، در کشورهای اروپایی مانند آلمان میزان مصرف سرانه آب برای هر نفر 120 لیتر و این سرانه برای هر ایرانی 200 لیتر است در حالی که میزان بارندگی آن‌ها دو برابر ایران است.

قرار گرفتن حدود یک میلون 800 هکتار از 6 میلیون هکتار اراضی کشور تحت پوشش آبیاری نوین

به گفته شاعری دولت در زمینه ایجاد سامانه‌های نوین آبیاری اقدامات موثری را انجام داده است و حدود یک میلیون 700 تا یک میلیون 800 هکتار از اراضی کشور در پوشش آبیاری نوین قرار گرفته‌اند هرچند اراضی آبی در ایران حدود 6میلیون هکتار است.

آبیاری نوین 6 میلیون هکتار اراضی به 10 سال زمان نیاز دارد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه دولت مکلف به بسط سامانه‌های نوین آبیاری تا پایان برنامه ششم است اما با روند کنونی چنین نخواهد شد، گفت: طبق برآوردها آبیاری نوین 6 میلیون هکتار اراضی طی 10 سال آینده اتفاق خواهد افتاد./
 

برچسب ها

آب، آب آشامیدنی، آب آشامیدنی روستایی، آب بهای شهری، آب تصفیه، آب زراعی، آب شرب، اخبار برگزیده، اراضی کشاورزی