هوش مصنوعی در جهان (3) (جمهوری خلق چین)

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی وضعیت هوش مصنوعی در جمهوری خلق چین پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی مسئله « هوش مصنوعی در جهان (3) (جمهوری خلق چین)» آورده است؛ اگرچه ایالات متحده آمریکا رهبری اقدامات تحقیق و توسعه پیشرفته هوش مصنوعی را در اختیار دارد، اما چین نیز به سرعت به دنبال گسترش جایگاه خود در این حوزه است، به نحوی که در حوزه تحقیق هوش مصنوعی، در ثبت اختراعات مربوط به حوزه هوش مصنوعی و ارائة مقالات درباره یادگیری عمیق، در سال 2014 از آمریکا پیشی گرفته است.

این گزارش همچنین تصریح می کند چین به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی است و از آن به عنوان «موتور انقلاب صنعتی بعدی» یاد کرده و به دنبال کاهش شکاف‌‌ها در پیشرفت‌‌های تحقیقاتی اساسی و اولیه و نیز توسعه محصولات پیشرفته است. این کشور همچنین قصد دارد طی یک استراتژی سه مرحله‌‌ای (مرحله نخست تا 2020، مرحله دوم تا 2025 و مرحله سوم تا 2030) رهبر جهان در زمینه هوش مصنوعی شود که این هدف دقیقاً در راستای تلاش‌‌های پکن برای ایجاد نوآوری در حوزه اقتصاد، مدرن‌‌سازی ارتش و نفوذ در سطح جهانی است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می افزاید پیش‌‌بینی می‌‌شود که در زمینه توسعه فناوری‌‌های جدید، موازنه قدرت به سمت شرق تغییر کند. جمهوری خلق چین به یکباره خود را تبدیل به یک رقیب جدی در زمینة توسعه فناوری‌‌های کلیدی آینده به ویژه در حوزه هوش مصنوعی کرده به نحوی‌‌که فعالیت‌‌های گسترده، وسیع و جاه‌‌طلبانه اش توجه گسترده‌‌ای را به خود جلب کرده است.

بر اساس این گزارش هدف از انجام این پژوهش شناخت جایگاه هوش مصنوعی در سیاستگذاری‌‌های صورت گرفته در جمهوری خلق چین است. به همین منظور شناخت هوش مصنوعی، ابعاد و ویژگی‌‌های آن، فرصت‌‌ها و چالش‌‌های برخاسته از آن، زمینه‌‌های گسترش هوش مصنوعی، نحوه سیاستگذاری در زمینه هوش مصنوعی، شرکت‌‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی، هوش‌‌پژوهان چین و آثار علمی مهم منتشر شده درباره هوش مصنوعی در چین از جمله مواردی است که در این گزارش به آنها پرداخته شده است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

هوشمند