کولیوند مطرح کرد ؛

ضرورت ایجاد سامانه های هشدار سریع حوادث در قانون مدیریت بحران

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه باید لایروبی رودخانه ها که مدنظر وزارت نیرو بوده، سریعتر انجام شود، گفت: باید دیوارهای حفاظتی شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه ها با پیگیری دستگاه ها و کمیسیون های عمران و امور داخلی کشور و شوراهای کشور ساخته شود.

 خانه ملت؛ محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در نشست علنی (یکشنبه 25 فروردین) مجلس شورای اسلامی در توضیح اقدامات کمیسیون متبوعش درخصوص حوادث سیلاب های اخیر در کشور با بیان اینکه نقصانی در عدم برنامه ریزی و آمادگی در این حادثه دیده می شود، گفت: اعلام شده که لایحه مدیریت اجرای آزمایشی قانون سازمان مدیریت بحران کشور 2 سال در مجلس معطل مانده است در حالی که در 25 اسفند سال 94 درخواست تمدید دو ساله لایحه مذکور به مجلس ارسال شد، اما مجلس در سال 95 با این تمدید مخالفت کرد که دولت در تیرماه سال 95 لایحه جدید در این خصوص را ارائه کرد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس بیش از 40 جلسه کارشناسی با حضور 35 دستگاه در مجلس برگزار کرد، افزود: پس از بررسی ها این قانون به صحن علنی مجلس ارسال شد که با مکاتبات دستگاه های اجرایی مجدداً در شرح وظایف دستگاه ها بازنگری هایی صورت گرفت که در نهایت در 16 اسفند سال 97 تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شد که شورای نگهبان 10 ایران به این لایحه گرفته که این ایرادات برطرف شده و پس از بازگشت از شورای نگهبان ابلاغ می شود.

وی با اشاره به مزیت های لایحه مدیریت بحران ادامه داد: تهیه و اجرای کاهش خطرپذیری سیل در تمام دستگاه ها، ایجاد سامانه های هشدار سریع که در لایحه دولت پیش بینی نشده بود، اما کمیسیون آن را مصوب کرد، تخصصی بودن مدیریت بحران و ضرورت برنامه ریزی تخصصی در بحران، راهبرد ملی و برنامه ریزی خطرپذیری در سطح ملی، استانی و شهرستانی از جمله موارد مصوب شده در این لایحه است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اولین بار در لایحه مدیریت بحران، مسئولیت های مشترک و اختصاصی تمام دستگاه ها پیش بینی شده است، تاکید کرد: سازمان مدیریت بحران در این لایحه تقویت شده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ما این است که در این حادثه اسکان موقت یک تا دو ساله تا زمان ساخت منازل آسیب دیده مردم در مناطق سیل زده در نظر گرفته شود، افزود: باید از اسکان اضطراری جلوگیری شده و توسط بنیاد مسکن برای منازل و ساختمان های تخریب شده در شهرها و روستاها جانمایی مناسبی در نظر گرفته شود و برای زمین هایی که در بستر و مسیر رودخانه ها قرار گرفته ، جانمایی دیگری صورت گیرد.

کولیوند با تاکید بر اینکه باید لایروبی رودخانه ها که مدنظر وزارت نیرو بوده، سریعتر انجام شود، ادامه داد: باید دیوارهای حفاظتی شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه ها با پیگیری دستگاه ها و کمیسیون های عمران و امور داخلی کشور و شوراهای کشور ساخته شود.

وی از پیشنهاد کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها برای استمهال تسهیلات مناطق سیل زده خبر داد و گفت: اگر مجلس موافقت کند کمیسیون مشترکی بین کمیسیون های عمران، امور داخلی کشور و شوراها، کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست و برنامه، بودجه و محاسبات کشور تشکیل شود تا گام به گام مسائل را رصد کرده و التیامی بر زخم های مردم باشد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان از اهتمام وزرا به ویژه وزیر کشور برای ارائه خدمات به آسیب دیدگان حادثه سیل اخیر تشکر کرد./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بحران، هشدار