تربتی نژاد مطرح کرد ؛

طراحی سدها باید تضمین کننده کنترل سیلاب ها باشند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تشکیل هیات ویژه ملی جهت تدوین مسائل مربوط به رویداد سیل به دستور رئیس جمهور خبر داد.

خانه ملت؛ نورمحمد تربتی نژاد  در تشریح جلسهدوشنبه ( 26فرودین‌ماه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی از حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاونان مربوط به منظور بررسی موضوع سیلاب در چندین استان خبر داد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به موارد مطروحه توسط نمایندگان در این جلسه اشاره کرد و گفت: ضعف در مدیریت بحران، نداشتن سامانه و تجهیزات پیشرفته هواشناسی مشکلات مهندسی مخازن، سدها و رودخانه‌ها، نبود تناسب بین آبراهه‌های زیرساخت‌های جاده‌ای، ریلی و دبی سیلاب، مسدود شدن حریم رودخانه‌ها در اثر ساخت و سازها از جمله موارد مطروحه از سوی نمایندگان بود.

تحت‌الشعاع قرار گرفتن مدیریت آب سدها توسط فعالیت‌های جنبی همچون پرورش ماهی در آب سدها

وی همچنین ادامه داد: عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، رعایت نکردن اصول حفاظت از محیط زیست و صدمه زدن به پوشش گیاهی و...، تغییرات اقلیم، توقف توسعه سدسازی از سال‌های قبل، تحت‌الشعاع قرار گرفتن مدیریت آب سدها توسط فعالیت‌های جنبی همچون پرورش ماهی در آب سدها از دیگر موضوعات مدنظر نمایندگان در این جلسه بود.

تربتی‌نژاد همچنین به پاسخ‌ها و موضوعات اشاره شده توسط وزیر نیرو اشاره کرد و افزود: وقوع سیل در جهان گریزناپذیر است و در تمام کشورها بودجه‌ای را برای سیل پیش‌بینی می‌کنند به همین دلیل جلوگیری از تخریب و ایجاد خسارت قابل مدیریت است.

طراحی سدها باید تضمین‌کننده کنترل سیلاب‌ها باشند

این نماینده مجلس اضافه کرد: به زعم وزیر نیرو باید مطالعاتی را انجام داد تا آگاه شویم سیل ناشی از تغییرات اقلیمی چقدر و چه زمان‌هایی سهم کشور ما می‌شود و طراحی سدها باید تضمین‌کننده کنترل سیلاب‌ها باشند.

به دستور رئیس‌جمهور؛ هیات ویژه ملی جهت تدوین مسائل مربوط به رویداد سیل تشکیل می‌شود

وی با بیان اینکه به گفته اردکانیان استان‌های شمالی و برخی دیگر از استان‌ها به مخزن و سدسازی نیاز دارند، اظهار کرد: هیات ویژه ملی جهت تدوین مسائل مربوط به رویداد سیل به دستور رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود.

به اعتقاد وزیر نیرو علت‌العلل مشکلات کشور ازجمله مشکل سیل بخشی‌نگری و دیوانسالاری است و باید ارگان‌های میان‌بخشی مانند سازمان هواشناسی به رسمیت شناخته شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی ادامه داد: به اعتقاد وزیر نیرو علت‌العلل مشکلات کشور ازجمله مشکل سیل بخشی‌نگری و دیوانسالاری است و باید ارگان‌های میان‌بخشی مانند سازمان هواشناسی به رسمیت شناخته شود./

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بحران، بحران آب، سیل