موسوی بیوکی مطرح کرد ؛

ضرورت تعیین حریم و بستر رودخانه ها

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت:در نشست امروز دلایل تشدید وقوع سیل در استان ها و عملکرد وزارت نیرو در ساماندهی این بخش بررسی شد.

خانه ملت؛ سیدابوالفضل موسوی بیوکی در تشریح نشست  این کمیسیون، گفت: نشست این کمیسیون با حضور اردکانیان وزیر نیرو با هدف بررسی علل وقوع سیل و دلایل توسعه خسارات این حادثه برگزار شد.در شرایط کنونی اعلام نظر درباره علل وقوع سیل و موضوعات مرتبط بسیار زود است، اما به برخی موارد و نقایص مدیریتی در این رابطه اشاره کرد.

وزارت نیرو مکلف به تعیین حریم و بستر رودخانه ها است

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف حادثه سیل اخیر در کشور، ادامه داد: بر اساس قانون تعیین حریم و بستر رودخانه ها، وزارت نیرو مکلف است که حریم و بستر رودخانه ها را مشخص کند و در آیین نامه اجرایی این قانون تأکید شده که تعیین این حریم برای دوره بازگشت 25 ساله خواهد بود و در نقاط بحرانی رودخانه ها، وزارتخانه اختیار دارد که میزان دوره بازگشت را خود تعیین کند.

زمانی که بستر و حریم رودخانه ها تعیین و مشخص شد، این مناطق در اختیار حاکمیت و دولت قرار می گیرد، حال اگر مردم در این مناطق، اراضی کشاورزی یا ملک داشته باشند، وزارت نیرو مکلف به تملک این املاک و اراضی و ساماندهی آن خواهد بود
موسوی بیوکی گفت: زمانی که بستر و حریم رودخانه ها تعیین و مشخص شد، این مناطق در اختیار حاکمیت و دولت قرار می گیرد، حال اگر مردم در این مناطق، اراضی کشاورزی یا ملک داشته باشند، وزارت نیرو مکلف به تملک این املاک و اراضی و ساماندهی آن خواهد بود.

شهرداری ها متولی اصلی مدیریت و ساماندهی بستر و حریم رودخانه ها در شهرها هستند

وی ادامه داد: در بحث حریم رودخانه ها در شهرها نیز قانون تأکید کرد که شهرداری ها متولی اصلی مدیریت و ساماندهی بستر و حریم رودخانه ها در شهرها هستند و این نهاد باید برای ساخت و ساز به افراد مجوز ارائه کند، البته طبق قانون، شهرداری در گام نهایی باید مجوز و تأیید وزارت نیرو را نیز دریافت کند.

وزارت نیرو و شهرداری ها در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر محسوب می شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: حال با توجه به وضعیت شهرهای سیل زده مانند پلدختر و تخریب بخشی از منازل مسکونی در حریم این شهر، به نظر می رسد که هم شهرداری این شهرها و هم وزارت نیرو در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر محسوب می شوند. البته نتیجه نهایی بعد از بررسی های بیشتر و کارشناسی اعلام خواهد شد.

موسوی بیوکی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات بررسی شده در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس، عملکرد وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در بحث پیش بینی وقوع باران و سیل در کشور بود، در این نشست مسئولان وزاتخانه و سازمان مربوطه گزارشی درباره اقدامات دستگاه های متبوعشان ارائه کرد و مقرر شد در نشست های آتی با حضور کارشناسان و هیأت علمی دانشگاه ها بررسی های بیشتری در این رابطه صورت گیرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: همچنین در این نشست، موضوع وقوع سیل در شهر شیراز با حضور نماینده این شهر در مجلس و استاندار و شهردار فارس مورد رسیدگی قرار گرفت و مقرر شد که وزارت نیرو، استانداری، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت یک هفته گزارش کاملی را با محوریت سوالات نمایندگان مجلس ارائه کنند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، رودخانه، ساماندهی رودخانه ها، سیل زدگان، مهندسی رودخانه