حاجی دلیگانی تاکید کرد؛

اقتصاد قوی جلوی سلطه را می گیرد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اگر بخواهیم عدالت به خرج دهیم، لازمه آن مبارزه با فساد است و مبارزه با فساد، عدالت را به همراه می آورد و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

خانه ملت؛ حسینعلی حاجی دلیگانی در تحلیل خود از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان نقشه راه گفت: بیانیه گام دوم انقلاب یک استراتژی 40 ساله دیگر انقلاب اسلامی برای نسل‌های سوم و چهارم است که صادر شده و با استفاده از تمام تجارب 40 ساله گذشته و تمام موانع، کاستی‌ها و محسنات و با نگاه رفع عیب‌ها و توجه به نقاط مثبت، بیانیه گام دوم صادر شده و عمق بسیاری دارد.

مشکل اقتصادی کشور در درون کشور است و در داخل می‌تواند حل شود

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب مربوط به آنچه که در مراحل اول و دوم انقلاب رخ داده بر می‌گردد که مرحله سرنگونی رژیم گذشته است و مرحله دوم ایجاد ساختار لازم به عنوان نظام جمهوری اسلامی بعد از انقلاب و ورود به اسلامی شدن دولت است.

اقتصاد قوی جلوی سلطه را می‌گیرد

وی اظهار داشت: آنچه که در واقع باید جنبه عملیاتی به خود بگیرد غیر از قسمت‌هایی که در گذشته است و شامل ارزش‌ها و اصولی است که در گذشته حال و آینده است، همان 7 توصیه پایانی است که یک منشوری برای آینده کشور است و باید تمام قوانین، جهت‌گیری‌ها، اقدامات و عملیات اجرایی در راستای این 7 توصیه رقم بخورد که اولین آن در خصوص علم و پژوهش است و دوم بحث معنویت و اخلاق است. سومین مورد که یک ضرورت است به اقتصاد برمی‌گردد. اقتصاد یک نقطه کلیدی است و شرط نفوذپذیری یا نفوذناپذیری، شرط تسلیم شدن و یا نشدن، شرط نفوذ یا عدم نفوذ در کشور به اقتصاد برمی‌گردد و اگر یک اقتصاد مقاوم و قوی داشته باشیم، طبیعتا می‌تواند جلوی نفوذ و سلطه را بگیرد.

مشکل اقتصادی کشور در داخل می‌تواند حل شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه اگر اقتصاد ضعیف باشد، نفوذ و سلطه اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: بیانیه در جای دیگری به صراحت تشریح می‌کند که مشکل اقتصادی کشور در درون کشور است و در داخل می‌تواند حل شود اما 2ضعف مربوط به اقتصاد وجود دارد که یکی عیوب ساختاری در اقتصاد و دیگری ضعف‌های مدیریتی است و هر دو عیب قابل اصلاح است و متاسفانه هر دو عیب را در کشور داریم.

اقتصاد ایران وابسته به نفت است

وی با ابراز تاسف از اینکه اقتصاد ایران وابسته به نفت است، افزود: اقتصاد ما دولتی است و دولت تاکنون حاضر نبوده که دست از سر اقتصاد و دخالت‌های بی‌جهت در اقتصاد بردارد بنابراین نه مشکل منابع و نه مشکل تحریم دارد بلکه مسائلی است که باید تصمیمات درست و اجرای درست را داشته باشیم.

مشکلات اقتصادی از تحریم‌ها نیست

حاجی دلیگانی گفت: نکته بسیار مهم این است که ما باید بدانیم که اگر کسانی فکر کنند که مشکلات اقتصادی صرفا ناشی از تحریم است و علت تحریم را مقاومت بدانند و اینکه ضد استکبار هستیم و تسلیم زورگویی‌های آنها نشدیم پس باید به پنجه گرگ بوسه بزنیم، این یک تحلیل کاملا غلط است.

مبارزه با فساد، عدالت را به همراه می‌آورد و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند
وی ادامه داد: در بیانیه گام دوم انقلاب، بحث عدالت را با مبارزه با فساد آوردند یعنی اگر بخواهیم عدالت را به خرج دهیم، لازمه آن مبارزه با فساد است و مبارزه با فساد، عدالت را به همراه می‌آورد و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند که بخشی از نگرانی‌های مردم همان فساد و بی‌عدالتی و تبعیض است که در این رابطه مقام معظم رهبری یک نکته ظریفی را اشاره می‌کنند که طهارت اقتصادی شرط لازم برای مسئولیت گرفتن است.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس تصریح کرد: مورد بعدی بحث استقلال و آزادی است یعنی در حالیکه باید بحث علمی، معنویت، اخلاق و عدالت اقتصادی را داشته باشیم در ادامه استقلال و آزادی نیز جایگاه خود را دارد و باید آن را نیز حفظ کنیم. در نتیجه اگر اقتصاد، عدالت و آزادی را به درستی داشته باشیم، در آن زمان است که عزت ملی به دست می‌آید. توصیه ششم عزت ملی در روابط خارجی و مرزبندی با دشمنان است چراکه هر کسی باید مرز خود را با دشمن مشخص کند.

نمایندگان مجلس مرز خود را با دشمن مشخص کردند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اتفاق جالبی که در مجلس افتاد و زمانی که ترامپ حرف نادرستی زد، دیدیم که تمام نمایندگان مجلس با پوشیدن لباس سبز سپاه، مرز خود را با دشمن مشخص کردند و همه در غالب یک مجموعه با سلایق مختلف از سپاه دفاع می‌کنیم. هفتمین مورد سبک زندگی است که امروزه کار زیادی می‌برد و لازم است که به آن توجه بیشتری شود.

وی در پاسخ به این سوال که برای تحقق این امر مجلس و دولت چه کارهایی باید انجام دهند تصریح کرد: باید کار مطالعاتی صورت گیرد و به نظر می‌رسد که گفتمان لازم هنوز به راه نیفتاده و با تبیینی که باید در تمام اقشار و نخبگان و مردم به عنوان یک گفتمان ملی باشد، فاصله داریم اما بعد از آن راه مشخص است که چه اقداماتی را باید به انجام برسانیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: یکی از زیر مجموعه‌های اقتصاد، رونق تولید است که امسال نیز به این نام، نام‌گذاری شده و به راحتی می‌توان آن را دنبال کرد. سال گذشته شاهد این بودیم که طرح‌ها و راه‌های بسیار خوبی در مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شد اما مجلس آنها را دنبال نکرد که توسط دولت اجرایی شود و به نظر بنده این یکی از اقدامات لازم است که چنین چیزی اتفاق بیفتد./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، تحریم اقتصادی، تحریم ها