بدری مطرح کرد ؛

تصویب لایحه مشارکت عمومی- خصوصی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: تصویب لایحه مشارکت عمومی- خصوصی، گامی مهمی برای سرعت بخشیدن در اجرای پروژه های عمرانی خواهد بود.

خانه ملت؛ صدیف بدری با اشاره به ورود کمیسیون عمران مجلس به بررسی لایحه مشارکت عمومی- خصوصی، گفت: این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی، بررسی لایحه مذکور را آغاز کرده و در هفته گذشته اولین نشست رسیدگی به لایحه مشارکت عمومی- خصوصی با حضور معاونان وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و دیگر دستگاه ها برگزار شد.

تکلیف دولت برای استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس بند (ب) ماده 254 قانون برنامه ششم توسعه، دولت و وزارتخانه ها از جمله وزارت راه و شهرسازی مکلف به استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی هستند.

حدود 70 هزار پروژه نیمه کاره در کشور وجود دارد

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اتمام پروژه های عمرانی و زیربنایی، افزود: در شرایط کنونی حدود 70 هزار پروژه نیمه کاره در کشور وجود دارد که اجرا و تکمیل آنها به اعتباری بالغ بر 600 هزار میلیارد تومان نیاز دارد، از این رو باید از تمام ظرفیت های بخش خصوصی برای جذب سرمایه و اجرای این پروژه ها استفاده کرد.

تأکید مجلس در قوانین بودجه 96، 97 و 98 برای مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی

مجلس شورای اسلامی در قوانین بودجه 96، 97 و 98 در قالب تبصره 19 قانون زمینه را برای مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی فراهم کرد، اما متأسفانه این قانون به خوبی اجرایی و عملیاتی نشد
بدری ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قوانین بودجه 96، 97 و 98 در قالب تبصره 19 قانون زمینه را برای مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی فراهم کرد، اما متأسفانه این قانون به خوبی اجرایی و عملیاتی نشد.

لایحه مشارکت عمومی- خصوصی؛ گامی برای سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه های عمرانی

وی گفت: حال مجلس و دولت برای سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه های عمرانی و جذب سرمایه به این حوزه، لایحه مشارکت عمومی- خصوصی را در دستور کار قرار دادند و دو قوه در مورد تشویق بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه های عمرانی اتفاق نظر دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: لایحه مشارکت عمومی- خصوصی در صورت تصویب، قانون جامع و مادری برای موضوع مشارکت و جذب بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی خواهد بود، این لایحه در 30 ماده و 22 تبصره به مسائل مرتبط با اجرای پروژه های عمرانی و نحوه جذب سرمایه های داخلی و خارجی می پردازد.

تشکیل صندوق ضمانت تعهدات پروژه‌های عمرانی با تصویب لایحه مشارکت عمومی- خصوصی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به نقاط قوت و برجسته لایحه مشارکت عمومی- خصوصی، تصریح کرد: یکی از نقاط مثبت این لایحه، تشکیل صندوق ضمانت تعهدات پروژه است که برای این صندوق منابع قابل قبولی توسط دولت تعریف شده که بر اساس آن، دولت می تواند از طریق این صندوق به تعهدات خود به بخش خصوصی عمل کند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش خصوصی، پروژه ها