خاتمی مطرح کرد ؛

ضرورت جبران نابودی محصولات کشاورزی

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت ؛کنترل باران های شدید و سیل آسا سخت و دشوار است، البته احداث سد، یک راه حل اساسی است اما در عین حال پیش بینی و کنترل ورودی و خروجی آن اهمیت بسزائی دارد .این حجم از باران و سیل معمولا خسارتهای بالائی بجای می گذارد اما در برخی جاها با مدیریت مناسب می توانستیم از میزان خسارتهای جانی و مالی بکاهیم.

خانه ملت؛ گفت ؛سید مرتضی خاتمی کنترل باران های شدید و سیل آسا سخت و دشوار است، البته احداث سد، یک راه حل اساسی است اما در عین حال پیش بینی و کنترل ورودی و خروجی آن اهمیت بسزائی دارد .این حجم از باران و سیل معمولا خسارتهای بالائی بجای می گذارد اما در برخی جاها با مدیریت مناسب می توانستیم از میزان خسارتهای جانی و مالی بکاهیم.

وی گفت : وقتی رتبه یازدهم کشورهای حادثه خیز و در معرض بلایای طبیعی را داریم نباید غافگیر شویم . بیمه تخصصی و اجباری بلایای طبیعی ، آموزش عمومی ، ایجاد مکانیسم مدیریت یکپارچه ، نظام ارتباطی و اطلاعاتی پشتیبان و نظام امداد پسا بحران می تواند آمادگی برای مقابله با بلایای طبیعی را دو چندان کند .

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی افزود ؛ تجربه سیل شیراز ضرورت بازبینی مسیل ها را در کل نقاط شهری و روستائی نشان می دهد و این موضوع باید در اولویت قرارگیرد . البته لایروبی مناسب ، تنظیم کارآمد ورودی و خروجی سدها ، بررسی و تقویت سیل بندها ، تقویت توانمندی در اسکان اضطراری و افزایش امکانات امدادی بایستی در اولویت قرار گیرد

سیدمرتضی خاتمی در خصوص میزان خسارت های ناشی از سیل اظهار داشت ؛ هزاران میلیارد تومان خسارت به کشاورزان حاصل تخریب صدها هزار هکتار زمین زراعی و باغی است. تلف شدن هزاران دام نیز دردناک است و لزوم جبران خسارت های وارده را می طلبد . البته با خسارتهای وارده به بیش از ۱۵۰ هزار واحد مسکونی، کل خسارتهای وارده به حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است .

وی در خصوص جبران خسارتهای وارده نیز گفت ؛ برای جبران کمبودهای ناشی از نابودی محصولات کشاورزی، بایستی از طریق تعادل بخشی با محدودیت صادرات یا انجام واردات به اندازه مناسب محصولات مورد نیاز، از افزایش قیمت ها جلوگیری کرد .صندوق های بیمه ای برای جبران خسارتهای وارده توان نخواهند داشت. ممکنست حتی ناگزیر به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی که برای تولید و فعالیتهای اقتصادی بخش خصوصی است بشویم.

برای جبران خسارت های منازل مسکونی ، ابنیه و ... نیز مازاد درآمدهای نفتی می تواند کمک حال باشد . ارزش بارندگی های اخیر، صرفا در بخش ذخیره آب، بیش از ۳ میلیارد دلار است و در مجموع در بلند مدت فواید این بارندگی ها بیش از خسارت ها می باشد.

نائب رئیس فراکسیون خانواده با اشاره به اهمیت انسجام ملی در برخورد با حوادث گفت؛ با وجود ناهماهنگی های اولیه ، یکی از برجسته ترین مسائلی که در سیل اخیر، باعث دلگرمی بود ، حضور همه اقشار مردم به همراه ادارات، سازمان ها ، نهادها ، ارگانها در کمک رسانی بود . بویژه توصیه ها و تاکیدات مقام معظم رهبری، اولا انگیزه ها را بسیار بالا برد و بر حساسیت مسئولین افزود، ثانیا نیروهای جان برکف مسلح، اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، انرژی و توان فوق العاده ای به مدیریت و رفع بحران بخشید.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت پیشگیری از بیماریهای عفونی چنین بیان داشتند ؛ بیماریهای عفونی از جمله بیماریهای پوستی و همچنین بیماریهای منتقله توسط آب، اسهال ها و ...، بیماریهای منتقله توسط غذا و مسمومیتهای شدید ، بیماریهای تنفسی، آنفلوانزا ، سرخک، بیماریهای منتقله در اثر عدم استحمام و ضعف بهداشت فردی از جمله شپش و گال ، بیماریهای منتقله توسط حشرات و پارازیت ها مالاریا و سالک بعنوان خطر باید مورد توجه و پیشگیری قرار گیرند .

خاتمی در پایان گفت ؛ به کارگیری شیوه مناسب در توزیع اقلام مورد نیاز هموطنان می تواند رضایت نسبی سیل زدگان را به همراه داشته باشد و این مشکل متاسفانه از خیلی وقت پیش وجود دارد و نظام توزیع در کشور ما دچار مشکل است. عدم مدیریت مناسب و عدم توزیع مناسب کمک ها موجب نارضایتی آسیب دیدگان می شود .البته در بخش توزیع مواد غذایی بایستی یک تیم منسجم بر شیوه تولید و توزیع غذا نظارت داشته باشند. البته این بخش بتدریج سامان خوبی پیدا کرده است . شاید مدیریت مناسب توزیع، از حجم کمک ها بسیار مهم تر باشد. با توجه به تواتر و تکرار سامانه های بارشی در فصل جاری و با عنایت به کاهش قدرت زمین ها در جذب آب باران و پرشدن سدها و رودخانه ها ، مقابله با سیل و آب گرفتگی رفته رفته حساستر باشد و باید بسیار هوشمندانه عمل کرد . 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش بهداشت، بهداشت، بهداشت عمومی، بهداشت وسلامت، بیمار، سیل، سیل زدگان