دلخوش مطرح کرد ؛

حذف 4 صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس را کاهش می دهد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: اگر پیش از این برای حمل یک میلیارد تومان یک زنبیل نیاز بود، با حذف ۴ صفر می توان در قالب یک دسته پول را جابجا کرد که بر این اساس شاید بر فضای روانی جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

 خانه ملت؛ سیدکاظم دلخوش اباتری با اشاره به در دستورکار قرار گرفتن حذف 4 صفر از پول ملی، گفت: اجرای این اقدام از سوی دولت مشکل اساسی کشور یعنی نقدینگی و پایه پولی را حل نمی کند بلکه تنها حجم کاغذ یا تولید پول را کاهش می دهد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، افزود: حذف 4 صفر از پول ملی در اقتصاد کشور، مبادلات ارزی، قیمت دلار و سکه و بازارهای موازی تاثیری ندارد و تنها از لحاظ روانی می تواند فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

حذف 4 صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس را کاهش می دهد

وی در این خصوص که آیا حذف 4 صفر می تواند نرخ تورم را کاهش دهد یا خیر، ادامه داد: اگر قرار باشد با حذف صفر از پول ملی نرخ تورم کاهش یابد تمام کشورهای دنیا از این طریق تورم را کاهش می دادند.

دلخوش با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس را کاهش می دهد، تاکید کرد: اگر پیش از این برای حمل یک میلیارد تومان یک زنبیل نیاز بود، با حذف 4 صفر می توان در قالب یک دسته پول را جابجا کرد که بر این اساس شاید بر فضای روانی جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

حذف 4 صفر هزینه زیادی بر روی دوش دولت نمی گذارد

وی با تاکید بر اینکه با حذف 4 صفر ارزش پول هیچ تغییری نمی یابد، افزود: این اقدام هزینه زیادی بر روی دوش دولت نمی گذارد که به اقتصاد کشور در شرایط کنونی آسیب بزند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با حذف 4 صفر در واقع ریال به تومان تبدیل می شود و فقط ساده سازی عددها صورت گرفته و با این اقدام، محاسبه های بخش حسابداری تغییر می یابد./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارز و پول