زاهدی تاکید کرد؛

همکاری تمام نهادها برای رسیدن به اهداف بیانیه گام دوم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بیانیه گام دوم می تواند یک نقشه راه و چشم اندازی برای گام هایی که می خواهیم برداریم باشد و ما را به تمدن سازی در آینده می رساند.

 خانه ملت ؛ محمدمهدی زاهدی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: در حال حاضر کشورهای پیشرفته برنامه‌های 40 ساله‌ای را تدوین کردند و بحث ورود به نسل چهارم انقلاب صنعتی را دنبال می‌کنند و معنای این سخن این است که هم جریان آموزش، چه در آموزش‌عالی، آموزش و پرورش و چه در جریان فناوری و صنعتی که آثار و تبعات همه در حوزه اقتصاد خواهد بود، دگرگون می‌شود.

بیانیه گام دوم چشم‌اندازی برای آینده است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از رویکردهایی که در دنیا در این حوزه‌ها وجود دارد، دیگر در 40 سال آینده به این شکل اثر بخشی ندارند لذا ایران نیز باید به همان سمت حرکت کند. بیانیه گام دوم می‌تواند یک نقشه راه و یک چشم‌اندازی برای گام‌هایی که می‌خواهیم برداریم باشد و هر بخش آن مباحث جزئی دارد.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری کاملا هوشیارانه و با اشراف کامل به مسائل جهانی بیانیه را تدوین و صادر کردند، ایشان حوزه اول را به پژوهش و فناوری اختصاص دادند که شاید در نگاه اول ممکن است مردم بگویند چرا حوزه اول به اقتصادی که مشکل داریم اختصاص نیافته اما باید گفت که ایشان دور دست را نگاه کردند که باید به جایگاهی در آینده در حوزه اقتداری، تمدن سازی اسلامی، اسلام ناب و بسترسازی برای ظهور امام زمان از طریق دانش، فناوری و پژوهش برسیم و دنیا نیز همین نگاه را دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه اقتصاد بدون علم و دانش درست نمی‌شود، افزود: اقتصاد چیزی نیست که بدون دانش بتوان بر آن تسلط پیدا کرد و به اقتصاد توانمند و اقتدار مابانه رسید. بنابراین بیانیه گام دوم چشم اندازی است که باید آن را دنبال کنیم و به آن تمدن سازی در آینده برسیم.

هیچ کاری را بدون مشارکت مردمی نمی‌توان انجام داد

زاهدی در مورد اینکه دولت و مجلس برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب چه کارهایی باید انجام دهند اظهار داشت: به دلیل اینکه در این بیانیه 7 محور مطرح شده بنابراین بر حسب تمام این موارد، نهادها و دستگاه‌های مختلف باید با یکدیگر منسجم شوند تا کار انجام شود اما موفقیت اصلی این است که مردم نیز پای کار بیایند چراکه هیچ کاری را بدون مشارکت مردمی نمی‌توان انجام داد.

تمام نهادها برای رسیدن به اهداف بیانیه گام دوم باید همکاری کنند

وی ادامه داد: در حوزه سبک زندگی، عدالت خواهی و یا اقتصاد نیاز به کمک مردم است به همین دلیل آگاه سازی مردم به صورت تخصصی و درخواست کمک از آنها و در کنار آن بنگاه‌ها و نهادهایی که مسئولیت مستقیم دارند، باید به کار گرفته شوند. مثلا در علم و فناوری، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، معاون علم و فناوری رئیس جمهور، وزارت صنایع، وزارت جهاد کشاورزی، حوزه‌های علمیه، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس باید همگی با یکدیگر همکاری کنند و نقشه راه عملیاتی شدن را برای رسیدن به جایگاه تمدن سازی با توجه به انقلاب صنعتی به پیش ببرند و بدون کمک و هم افزایی این نهادها امکان رسیدن به این جایگاه وجود ندارد.

وی بیان داشت: در سبک زندگی حوزه‌های علمیه باید پای کار بیایند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس و کمیسیون اجتماعی مجلس نقش دارند؛ فضای هنرمندان، صدا و سیما، تاتر، سینما و ... می‌توانند در ترویج سبک زندگی و توجه به شعائر فرهنگی مذهبی و فرهنگ ایرانی اسلامی و ملی نقش داشته باشند.

آموزش و پرورش باید قبل از دبستان آموزش‌های لازم را بدهد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید قبل از دبستان تا دبیرستان آموزش‌های لازم را بدهد یعنی نمی‌توان گفت که کدام حوزه باید به تنهایی کار را پیش ببرد بلکه دستگاه‌های مختلف و متعدد مربوط به هر حوزه چه به صورت دولتی، چه بخش خصوصی و مردمی باید با یکدیگر همکاری کنند تا کار جلو برود./
 

برچسب ها

آموزش، آموزش و پرورش، اخبار برگزیده، بیانات رهبری، جوانان، رونق اقتصاد